Reklama

Państwo Islamskie: jak być kobietą

Państwo Islamskie: jak być kobietą

09.02.2015
Czyta się kilka minut
Już 9-letnim dziewczynkom pozwala się na ślub; te prawdziwie pobożne są zamężne najpóźniej w wieku 17 lat.
T

Tylko w wyjątkowych okolicznościach kobietom wolno pokazywać się na ulicy; praca jest zakazana, gdyż demoralizuje, a jedyna, którą wolno wykonywać, to służba mężczyźnie w domu: oto najważniejsze „wskazania” dla kobiet w Państwie Islamskim, które ogłosiła tzw. brygada Al-Khansy, złożona z kobiet-dżihadystek. Dokument (na język angielski przetłumaczył go Quilliam, think-tank z Londynu) ma wyjaśniać ich „realia życia i świętą egzystencję”. Czytamy w nim, że „fundamentalną funkcją” kobiety, która została „stworzona z Adama dla Adama”, jest opieka nad dziećmi i mężem, panem jej losu. Dom może opuścić tylko w wyjątkowych sytuacjach: aby podjąć studia nad Koranem, leczyć lub uczyć inne kobiety, albo też prowadzić dżihad w sytuacji, gdy zabraknie mężczyzn. Bojowniczki z brygady Al-Khansa twierdzą, że spełniają ten ostatni warunek: w szeregach formacji służą podobno głównie Czeczenki i Afganki, których mężowie zginęli z rąk Rosjan lub Amerykanów.
©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]