Reklama

Ładowanie...

Pani Prezydent?

28.09.2003
Czyta się kilka minut
Przez pierwszą kadencję prezydent myśli, jak zostać na drugą. A podczas drugiej może zająć się tym, co po nim zostanie. To amerykańskie spostrzeżenie spróbujmy dopasować do Polski. Co zostanie po prezydencie Kwaśniewskim, kiedy w 2005 r. opuści stanowisko? Jolanta Kwaśniewska, jako kolejny prezydent III RP?.
N

Nie będzie nieszczęścia, jeśli pani Kwaśniewska wystartuje, ani gdy wygra. Mogłaby nawet nieźle sprawić się z rolą prezydenta, której teraz przygląda się z bliska. Ale nie wydaje się, aby był to najlepszy pomysł dla państwa polskiego i państwa Kwaśniewskich.

W sondażu przeprowadzonym na zamówienie “Polityki" Jolanta Kwaśniewska zdobyła 34 proc. poparcia jako ewentualny następny prezydent RP. Zawodowi politycy natomiast uzyskiwali od 8 procent do zera. Nie mówi to wiele o tym, jak Polacy głosowaliby w prawdziwych wyborach. W sondażu wyrazili sympatię dla żony prezydenta i, pośrednio, uznanie dla jego prezydentury. Prezydent stał się zresztą na tyle popularny, że spekulowano nawet jakiś czas na temat zmiany Konstytucji, aby mógł kandydować na trzecią kadencję.

Aleksander Kwaśniewski odciął się od tego. I słusznie. Projekt nie zebrałby...

7919

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]