Reklama

Pani chce dla nas dobrze

Pani chce dla nas dobrze

09.07.2018
Czyta się kilka minut
Nauczycielka tańca klasycznego: Proszę państwa, proszę mi wierzyć, od tylu lat pracuję z dziećmi – na dziewczynki w tym wieku najlepiej działa strach.
MAGDA WOLNA
P

Pani córka ma za krótkie ręce. Po tym zdaniu Agata, matka Olgi, będzie zapamiętywała obrazy, cudze głosy i własne myśli.

Obraz

Olga mówi tylko o szkole baletowej. Kończy trzecią klasę podstawówki, chce podejść do egzaminów. Popołudniami chodzi na zajęcia do studium tanecznego.

Agata, ekonomistka, o balecie wie niewiele. Po występie kończącym studium podchodzi do nauczycielek Olgi. Jedna z nich była uczennicą rosyjskiej szkoły baletowej, uważanej za najlepszą na świecie. Pyta: Czy moja córka się nadaje?

Głosy 

Nauczycielka pierwsza: Pani córka ma za krótkie ręce. I za słabe podbicie.

Nauczycielka druga: Balet to piękny zawód. Kto go pokocha, da radę.

Obraz 

Trzydniowe egzaminy Agata i jej mąż spędzają na korytarzu szkolnym. Za drzwiami komisja sprawdza: ułożenie kręgosłupa – czy...

15702

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Wiadomość od mojej moskiewskiej znajomej: przy przyjmowaniu dziewcząt do szkoły baletowej konieczna jest prezentacja rodziców. Dziewczęta, nawet utalentowane, których rodzice, zwłaszcza matki, sa tędzy - nie maja szans.

Muzycznych też. W czasach kiedy narzeka się na młodzież, że niczym się nie interesuje, jednocześnie nie docenia się chęci rozwijania swojej pasji. Za to jest pogoń za ideałem.

Ci to naprawdę chcą dla nich dobrze. Jeżeli człowiek nie jest odpowiednio zbudowany, to nigdy nie będzie artystą baletu, takich lepiej wyeliminować wcześniej. Niech tańczą amatorsko lub w innym jakimś stylu. Ja z kolei oglądałam na YT wideo o egzaminach wstępnych do Vaganovej, i tam mówią to samo: to jest dobre dla nich, inaczej taka osoba zostanie wydalona ze szkoły później, kiedy już jest tancerzem, i to dla nich nie raz jest tragedią. To są szkoły darmowe, finansowane przez państwo, dla ponadprzeciętnie uzdolnionych dzieci, które po zakończeniu szkoły otrzymują zawód tancerz, a w Vaganovej w ogóle "artysta baletu", i odpowiednie kwalifikacje. Co do szkół muzycznych - przynajmniej te I st. powinny być po prostu umuzykalniające; chociaż ze względu na to, że są darmowe, tylko dla tych zdolniejszych dzieci (reszta może uczyć się w niepublicznych lub prywatnie), ale niestety tak nie jest. Z tego co wiem, tam także od samego początku stawia się na profesjonalizm, a słabsze dzieci (nie raz nawet czwórkowe) zmuszane są do zmiany instrumentu, np. z fortepianu na ... coś. A może dziecko chciało grać właśnie na fortepianie, i zgodziło się na wyrzeczenia związane z nauką w takiej szkole tylko ze względu na ten instrument i innego nie chce. Ale to już nikogo nie interesuje..

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]