Reklama

Ładowanie...

Ostrza intymności

Ostrza intymności

09.05.2016
Czyta się kilka minut
Joanna Mueller powiedziała kiedyś: „Dla mnie natomiast właśnie projekt językowy, lingwistyczny – jest równoznaczny z projektem egzystencjalnym, życiowym, a także lirycznym”.
Z

Zbiór „intima thule” wytwarza intymność możliwą do uzyskania wyłącznie w języku poetyckim, a ściślej – w „biolingwizmie”, który doświadczenia ciała obrysowuje i przycina materią słowa. Intymność Mueller to nie poezja osobistych wyznań, a lingwizm to więcej niż sztuka misternego dobierania słów i mnożenia stylistycznych zagadek. Stawka tego projektu jest znacznie donioślejsza. Autorka zaprasza czytelników do wierszy zebranych w czterech rozproszonych częściach. Można czytać je linearnie, ale można też zwrócić uwagę na ich tytuły, dyskretnie wskazane na górze strony jako nazwy różnych przestrzeni mieszkalnych. Te części to opowieści z intymnego świata. Biologiczne doświadczenia macierzyństwa, poczęcie czy ciąża – dzięki pracy języka sąsiadują tu z mistyczną duchowością. I nie jest to sąsiedztwo konkurencyjne, wartościujące czy pozycjonujące. Intymny lingwizm Mueller znosi opozycje, przeobraża modlitewne formuły w cielesne doznania, a te z kolei rozbija na językowe koncepty. Język ciała jest tu tożsamy z ciałem języka, a intymność okazuje się mieć zaskakującą moc ingerencji w przestrzeń mowy i komunikacji. ©

JOANNA MUELLER, INTIMA THULE, Biuro Literackie, Wrocław 2015 Kraków 2015

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]