Reklama

Ostrza intymności

Ostrza intymności

09.05.2016
Czyta się kilka minut
Joanna Mueller powiedziała kiedyś: „Dla mnie natomiast właśnie projekt językowy, lingwistyczny – jest równoznaczny z projektem egzystencjalnym, życiowym, a także lirycznym”.
Z

Zbiór „intima thule” wytwarza intymność możliwą do uzyskania wyłącznie w języku poetyckim, a ściślej – w „biolingwizmie”, który doświadczenia ciała obrysowuje i przycina materią słowa. Intymność Mueller to nie poezja osobistych wyznań, a lingwizm to więcej niż sztuka misternego dobierania słów i mnożenia stylistycznych zagadek. Stawka tego projektu jest znacznie donioślejsza. Autorka zaprasza czytelników do wierszy zebranych w czterech rozproszonych częściach. Można czytać je linearnie, ale można też zwrócić uwagę na ich tytuły, dyskretnie wskazane na górze strony jako nazwy różnych przestrzeni mieszkalnych. Te części to opowieści z intymnego świata. Biologiczne doświadczenia macierzyństwa, poczęcie czy ciąża – dzięki pracy języka sąsiadują tu z mistyczną duchowością. I nie jest to sąsiedztwo konkurencyjne, wartościujące czy pozycjonujące. Intymny lingwizm Mueller znosi opozycje, przeobraża modlitewne formuły w cielesne doznania, a te z kolei rozbija na językowe koncepty. Język ciała jest tu tożsamy z ciałem języka, a intymność okazuje się mieć zaskakującą moc ingerencji w przestrzeń mowy i komunikacji. ©

JOANNA MUELLER, INTIMA THULE, Biuro Literackie, Wrocław 2015 Kraków 2015

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]