Reklama

Ostra choroba górska?

Ostra choroba górska?

28.09.2015
Czyta się kilka minut
„TP” 36 / 2015
Z

Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł Macieja Kwaśniewskiego „Śmierć na Lodowej”. Będąc lekarzem i miłośnikiem gór, chciałbym podzielić się refleksją. Otóż jako przyczynę zgonu opisywanej trójki ogólnie sprawnych osób warto, moim zdaniem, rozważyć wystąpienie objawów ostrej choroby wysokogórskiej. Jakkolwiek w Tatrach, ze względu na stosunkowo niewielką wysokość, nie ujawnia się ona w sposób typowy, przy splocie niekorzystnych czynników mogą zaistnieć warunki sprzyjające jej wystąpieniu.
W krytycznym dniu 3 września 1925 r. wysoko w Tatrach wiał bardzo silny, wręcz huraganowy wiatr. Jest wysoce prawdopodobne, że w okolicach Lodowej Przełęczy, przy charakterystycznym lejkowatym ukształtowaniu terenu skalnego, podczas naporu mas powietrza na grań mogły zaistnieć warunki do miejscowego znacznego przyspieszenia prądów powietrza, co zgodnie z prawem Bernoulliego („gaz płynący przez zwężenie w miejscu zwężenia ma niższe ciśnienie”) lokalnie doprowadziło do znacznego obniżenia ciśnienia atmosferycznego i tym samym zmniejszało ilość tlenu. Opisywane u wszystkich trojga ofiar skrajne zmęczenie, duszność, zawroty głowy są objawami sugerującymi rozpoznanie ostrej choroby wysokogórskiej. Podanie przez Zofię Kasznicową trzem mężczyznom „środka pobudzającego”, jakim był w jej mniemaniu koniak, mogło tylko dramatycznie pogorszyć sytuację. Ryzyko wystąpienia ostrej choroby wysokogórskiej zwiększa odwodnienie, które, można podejrzewać, miało również miejsce podczas wielogodzinnej, ciężkiej wycieczki w wietrze, który wzmaga szybkość parowania i tym samym utratę wody. Stwierdzone podczas sekcji zwłok u wszystkich trojga zmarłych znaczne powiększenie serca może przemawiać za obciążeniem układu krążenia i charakterystycznym dla ostrej choroby wysokogórskiej wysokościowym obrzękiem płuc.
Sugerowana przeze mnie hipoteza w całości potwierdza wnioski autora artykułu, że opisywana śmierć trojga turystów miała naturalny charakter.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]