Reklama

Opowiadania dla małych mędrców

Opowiadania dla małych mędrców

06.04.2009
Czyta się kilka minut
Dla dzieci teatr powinno robić się tak samo jak dla dorosłych - tylko lepiej. I powinno im się zadawać równie dużo pytań - tylko trudniejszych.
Absurdalny humor, dużo baśniowej fantazji, sporo wzruszeń... /fot. Archiwum Teatru Narodowego
P

Piotr Cieplak idzie za przesłaniem Singera, który postulował, by toczyć z dziećmi filozoficzne rozmowy. Bo tylko one mają na tyle otwarty umysł, by zastanawiać się nad najbardziej abstrakcyjnymi zagadnieniami. W spektaklu wystawionym w 2007 r. na deskach warszawskiego Teatru Narodowego Cieplak posplatał ze sobą Singerowskie opowiadania, wywołując ducha żydowskich miasteczek. W świecie tym maleńki Frampol, "sławne miasto Chełm", Nowy Jork i biblijna Ziemia Obiecana sąsiadują ze sobą, losy patriarchów, biedaków, mędrców i dziwaków przeplatają i odbijają się w sobie nawzajem, a ludzie i zwierzęta dyskutują o sprawach najistotniejszych.

Charakterystyczny, absurdalny humor, dużo baśniowej fantazji, sporo wzruszeń i szczypta wiedzy niezbędnej dla zrozumienia specyfiki żydowskiego folkloru - wszystko to łączy się w spektaklu w wielobarwną całość. Zaczerpnięte od Singera wątki Cieplak...

2618

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]