Reklama

Odnaleźć wspólną opowieść

Odnaleźć wspólną opowieść

28.10.2008
Czyta się kilka minut
Fatih Akin, niemiecki reżyser o tureckich korzeniach, nakręcił kolejny film rozpięty między Wschodem a Zachodem - porywający obraz międzyludzkiej solidarności i przedziwnej kombinacji losów.
C

Co może łączyć podstarzałą niemiecką prostytutkę pochodzącą z Turcji, młodego wykładowcę literatury, emerytowanego gastarbeitera, sztywną Niemkę o twarzy Hanny Schygulli i jeszcze radykalną aktywistkę lewicową znad Bosforu? Twórca "Głową w mur" tka misterną siatkę ludzkich losów, pełną zaskakujących powiązań i symetrii, dramatycznych przecięć i jeszcze bardziej dramatycznych rozminięć. Bohaterowie Akina bez wytchnienia kursują pomiędzy Stambułem i Bremą, próbują odnaleźć się nawzajem, uciec od swoich korzeni, to znów do nich dotrzeć, bądź po prostu odnaleźć swoje miejsce w świecie coraz bardziej umownych granic. Na końcu tej poplątanej drogi rzadko czeka ten, do którego zmierzali. Ale miłość nie przepada. Przechodzi z człowieka na człowieka w geście pomocy czy zwykłego współczucia. Kochankowie, rodzice, dzieci - doświadczenie utraty próbują wypełnić, zbliżając się do tych, w...

2196

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]