Reklama

Odebraliśmy Nagrodę Karskiego

Odebraliśmy Nagrodę Karskiego

03.07.2006
Czyta się kilka minut
Nagroda Karskiego jest dla "Tygodnika zaszczytem. Jej rangę wyznacza osoba Patrona, skład jury i znakomite grono dotychczasowych laureatów. Jan Karski uważał, że bez "TP nie byłoby możliwe wyłonienie się w Kościele postaci formatu Karola Wojtyły "ze wszystkimi tego konsekwencjami sięgającymi Stolicy Apostolskiej, a samo pismo określał mianem "ornamentu polskiego katolicyzmu.
J

Jury nawiązało do tych słów i w ten sposób nagroda objęła całą naszą historię, bo rzeczywiście Ojcowie Założyciele "Tygodnika" skupili wokół siebie to, co było w Polsce najlepsze, a docierając za pośrednictwem pisma do społeczeństwa, rzeczywiście "formowali Polskę i Polaków w wierze i odwadze". Przyznanie nagrody odczytujemy więc jako znak, że pozostaliśmy wierni linii i stylowi tego "Tygodnika", który Karski czytał i z którym czuł się związany.

Legendarny Kurier Polskiego Państwa Podziemnego chciał, by jego Nagrodę otrzymywali ci, "którzy godnie nad Polską potrafią się zafrasować", z późniejszym dodatkiem: "i dobrze jej życzą". Sam wręczył pierwsze "Orły" ks. Józefowi Tischnerowi i Jackowi Kuroniowi. Nagroda była więc jego przesłaniem pożegnalnym dla kraju. Wezwaniem do odwagi, o której mówił, że "w Polsce odwaga prawdy wobec przyjaciół musi być większa niż...

2195

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]