Reklama

Ładowanie...

Odebraliśmy Nagrodę Karskiego

03.07.2006
Czyta się kilka minut
Nagroda Karskiego jest dla "Tygodnika zaszczytem. Jej rangę wyznacza osoba Patrona, skład jury i znakomite grono dotychczasowych laureatów. Jan Karski uważał, że bez "TP nie byłoby możliwe wyłonienie się w Kościele postaci formatu Karola Wojtyły "ze wszystkimi tego konsekwencjami sięgającymi Stolicy Apostolskiej, a samo pismo określał mianem "ornamentu polskiego katolicyzmu.
J

Jury nawiązało do tych słów i w ten sposób nagroda objęła całą naszą historię, bo rzeczywiście Ojcowie Założyciele "Tygodnika" skupili wokół siebie to, co było w Polsce najlepsze, a docierając za pośrednictwem pisma do społeczeństwa, rzeczywiście "formowali Polskę i Polaków w wierze i odwadze". Przyznanie nagrody odczytujemy więc jako znak, że pozostaliśmy wierni linii i stylowi tego "Tygodnika", który Karski czytał i z którym czuł się związany.

Legendarny Kurier Polskiego Państwa Podziemnego chciał, by jego Nagrodę otrzymywali ci, "którzy godnie nad Polską potrafią się zafrasować", z późniejszym dodatkiem: "i dobrze jej życzą". Sam wręczył pierwsze "Orły" ks. Józefowi Tischnerowi i Jackowi Kuroniowi. Nagroda była więc jego przesłaniem pożegnalnym dla kraju. Wezwaniem do odwagi, o której mówił, że "w Polsce odwaga prawdy wobec przyjaciół musi być większa niż...

2195

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]