Reklama

Od Schumana do Brexitu – 60 lat Wspólnoty

Od Schumana do Brexitu – 60 lat Wspólnoty

03.04.2017
Czyta się kilka minut
1

1950: Robert Schuman przedstawia plan zacieśnienia współpracy krajów Europy Zachodniej.

1951: Powstaje Europejska Wspólnota Węgla i Stali, zrzeszająca Niemcy, Francję, Włochy, Holandię, Belgię i Luksemburg.1957: Traktat rzymski toruje drogę do utworzenia Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, w której zasadą jest swobodny przepływ osób, towarów i usług.

1962: EWG wprowadza wspólną politykę rolną, w ramach której kraje członkowskie razem kontrolują produkcję żywności, a rolnicy sprzedają swoje produkty za tę samą cenę.

1968: Zniesienie opłat celnych oraz rozpoczęcie stosowania tych samych ceł na towary importowane z krajów nienależących do Wspólnoty – powstaje największy blok handlowy na świecie.

1973: Do Wspólnoty przystępują Dania, Irlandia i Wielka Brytania.

1979: Pierwsze bezpośrednie wybory do Parlamentu Europejskiego.

1981: Grecja staje się dziesiątym członkiem EWG.

1986: Do Wspólnoty dołączają Hiszpania i Portugalia.

1992: Traktat z Maastricht ustanawia zasady dotyczące m.in. przyszłej wspólnej waluty, polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Powstaje Unia Europejska.

1995: Austria, Finlandia i Szwecja przystępują do UE. W siedmiu krajach Wspólnoty wchodzi w życie układ z Schengen, znoszący kontrole na granicach wewnętrznych.

2002: Banknoty i monety euro stają się prawnym środkiem płatniczym w 12 krajach UE.

2004: Rozszerzenie UE o Cypr i Maltę, a także osiem krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Czechy, Słowację, Słowenię i Węgry.

2007: Bułgaria i Rumunia dołączają do Unii. Podpisanie traktatu lizbońskiego, który przekształca ją w organizację bardziej demokratyczną i sprawniejszą w działaniu.

2012: Unia Europejska nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla.

2013: Ostatnie rozszerzenie – do UE przystępuje Chorwacja.

2017: Wielka Brytania oficjalnie informuje o zamiarze wystąpienia z Unii.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]