OBRAZ TYGODNIA

28 stycznia – 3 lutego 2014

10.02.2014

Czyta się kilka minut

Złoty Stoch. W rosyjskim kurorcie Soczi, przy nadzwyczajnych środkach bezpieczeństwa i wśród mnóstwa niedoróbek organizacyjnych, rozpoczęły się zimowe igrzyska olimpijskie. Ogromnym sukcesem polskiego sportu jest złoty medal w skokach narciarskich Kamila Stocha; startująca z kontuzją stopy Justyna Kowalczyk swój pierwszy występ zakończyła bez medalu.

Ukraina pod presją. Doradca prezydenta Putina Siergiej Głaziew powiedział w jednym z wywiadów, że na podstawie porozumienia z 1994 r., gwarantującego suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w zamian za pozbycie się przez nią broni atomowej, Rosja ma obowiązek interweniować w przypadku pojawienia się w tym kraju konfliktowych sytuacji. W Kijowie parlament kolejny raz ma się zająć modyfikacjami konstytucji, proponowanymi przez zgromadzoną na Majdanie opozycję i mającymi m.in. zmniejszyć uprawnienia prezydenta Janukowycza.

Szwajcaria wobec imigrantów. Głosujący w referendum obywatele tego kraju zdecydowali o ograniczeniu liczby obywateli UE, mających prawo osiedlenia się w Szwajcarii.

Zamieszki w Bośni. W Sarajewie, Tuzli, Zenicy i innych miastach kraju trwają protesty przeciwko sytuacji gospodarczej, bezrobociu i korupcji. W demonstracjach uczestniczą zarówno Boszniacy (bośniaccy muzułmanie), jak i Serbowie.

Rozdarta Mołdawia. Niemal sto procent uczestników referendum w autonomicznej mołdawskiej prowincji Gagauzja opowiedziało się za wstąpieniem do organizowanej przez Rosję unii celnej, podczas gdy władze w Kiszyniowie parafowały już umowę stowarzyszeniową z UE.

Ćwierć wieku. Polski Sejm nie zdołał przyjąć uchwały na 25-lecie rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu: sprzeciwili się mający w sondażach poparcie bliskie zeru politycy Solidarnej Polski, żądający dopisania do akceptowanego przez pozostałe kluby projektu zdań o będących rzekomo skutkiem tamtego porozumienia „rabunkowej prywatyzacji”, bezkarności zbrodniarzy PRL, braku lustracji i dekomunizacji itp.

Macierewicz nietykalny. Donald Tusk uznał, że powoływanie sejmowej komisji śledczej w celu rozliczenia działań obecnego wiceprzewodniczącego PiS podczas likwidacji WSI może narobić szkód politycznych i dotyczących bezpieczeństwa państwa. Wcześniej ścigania Antoniego Macierewicza odmówiła prokuratura, uznając, że jako likwidator wojskowych służb nie był funkcjonariuszem publicznym, a jedynie „osobą pełniącą funkcję publiczną”.

Czy wyjdzie. Sąd nie zgodził się, by Mariusz Trynkiewicz, który w 1988 r. zgwałcił i zabił czterech chłopców, pozostał w zamkniętym ośrodku w Gostyninie po zakończeniu 25-letniego wyroku na zasadzie „zabezpieczenia” – nałożył natomiast na niego zakaz opuszczania kraju i nakaz zawiadamiania policji o każdej zmianie miejsca pobytu. Osobno, już po zamknięciu tego numeru „TP”, sędziowie mieli decydować, czy Trynkiewicz będzie bezterminowo izolowany – to postanowienie będzie jednak nieprawomocne i na rozpatrzenie ewentualnego odwołania zainteresowany powinien czekać na wolności. Z opinii biegłych wynika, że Trynkiewicz godzi się na tzw. kastrację chemiczną, a na wolności podda się zaleceniom terapeutów.

Kultura według PiS. W programowym wystąpieniu Jarosław Kaczyński zapowiedział w przypadku przejęcia władzy przez jego partię wybudowanie Muzeum Historii Polski, utworzenie Muzeum Ziem Zachodnich i Muzeum Kresów, oraz wysyłanie młodzieży na wycieczki do Lwowa i na Wołyń. Jego zdaniem sztuka, która osłabia wspólnotę, nie zasługuje na miano dobrej.

Kultura według PO. 6 mln zł dotacji z ministerstwa kultury otrzymało powstające na terenie Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego – pozostałe 72 instytucje muzealne i teatralne otrzymały łącznie 13,2 mln zł.

Watykan pod pręgierzem. Komitet ds. Praw Dziecka ONZ skrytykował Stolicę Apostolską za politykę wobec pedofilii: zdaniem jego członków przypadki dokonywanych przez duchownych przestępstw wobec dzieci były tuszowane, Watykan nie wydał też polecenia obligatoryjnego zawiadamiania wymiaru sprawiedliwości o podejrzeniach dotyczących pedofilii. Przedstawiciele Kościoła odpierają zarzuty, wskazując na ogromne zmiany w kościelnej praktyce oraz na ideologiczne fragmenty dokumentu, którego autorzy domagają się m.in. rewizji kościelnego nauczania w sprawach aborcji czy antykoncepcji.

Raport z ustawy. Z dorocznego raportu o stosowaniu prawa antyaborcyjnego wynika, że w 2012 r. wykonano w Polsce 752 zabiegi przerwania ciąży: 50 z powodu zagrożenia zdrowia lub życia kobiety, 701 z powodu ciężkiego uszkodzenia płodu i jedną z powodu tzw. czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo). W szpitalach po porodzie porzucono 1021 dzieci. Rządowy raport nie szacuje skali podziemia aborcyjnego.

Nerwy Owsiaka. Założyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ostatnie ataki prawicowych mediów na siebie porównał do zbrodni nazistowskich i komunistycznych, i na swoim wideoblogu zadeklarował, że rezygnuje z dalszej działalności społecznej.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 07/2014