OBRAZ TYGODNIA

24 – 30 września 2013

30.09.2013

Czyta się kilka minut

Święci papieże. Watykan ogłosił, że wspólna kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II odbędzie się 27 kwietnia 2014 r.


Kościół i pedofilia. Polska prokuratura, po piśmie od śledczych z Dominikany, wszczęła śledztwo w sprawie b. nuncjusza w tym kraju, abp. Józefa Wesołowskiego, i również pracującego na wyspie ks. Wojciecha Gila, podejrzanych o wykorzystywanie seksualne nieletnich. Niemal równocześnie TVN 24 poinformował, że ks. Grzegorz K., skazany za molestowanie nieletnich (wyrok w zawieszeniu), jeszcze w tym tygodniu sprawował urząd proboszcza i nadzór nad ministrantami w Tarchominie, w diecezji warszawsko-praskiej. Episkopat zareagował zwołaniem konferencji prasowej, na której sekretarz KEP bp Wojciech Polak powiedział: „»Przepraszam« to najsłabsze słowo, które można powiedzieć”. W Krakowie rozpoczął się kurs dla księży, sióstr zakonnych i świeckich, którzy mają zwalczać nadużycia seksualne wobec dzieci i pomagać ofiarom.


W Sejmie o aborcji. Posłowie w pierwszym czytaniu odrzucili obywatelski projekt zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej, przewidujący zakaz przerywania ciąży w przypadku nieuleczalnej choroby lub ciężkiego upośledzenia płodu. Przeciwko projektowi głosowały SLD, Ruch Palikota i zdecydowana większość PO.


Smoleńsk: bez debaty. Mimo propozycji złożonej przez prezesa PAN Michała Kleibera na razie nie dojdzie do dyskusji między specjalistami z rządowego zespołu ds. badania katastrof lotniczych, kierowanego przez Macieja Laska, a ekspertami sejmowego zespołu Antoniego Macierewicza. „Nie ma czegoś takiego jak komisja Macierewicza, jest niebezpieczny dla Polski i nieśmieszący mnie kabaret” – zadeklarował premier Donald Tusk, a w ślad za nim poszli członkowie zespołu rządowego. Maciej Lasek powiedział, że ewentualna konferencja naukowa może się odbyć z udziałem ekspertów Macierewicza, o ile ich referaty zostaną zaakceptowane przez radę programową tej konferencji.


Referendum czy powstanie? Przygotowany przez PiS plakat wzywający do udziału w referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz ze stanowiska prezydenta Warszawy odwołuje się do symboliki Powstania Warszawskiego: na tle muru umieszczono wielką literę „W” (godzina wybuchu Powstania). Na kilkanaście dni przed głosowaniem premier Tusk i minister transportu Sławomir Nowak przedstawili plany inwestycyjne, związane z dokończeniem obwodnicy stolicy. Przy okazji premier kolejny raz wezwał, by na referendum nie iść; w parlamencie tymczasem pojawił się prezydencki projekt ustawy podnoszącej próg w referendach odwołujących władze samorządowe – żeby były ważne, musiałoby wziąć w nich udział co najmniej tyle samo głosujących, co w wyborach samorządowych.


Burza wokół generała. Służba Kontrwywiadu Wojskowego odmówiła przedłużenia certyfikatu bezpieczeństwa (daje prawo dostępu do informacji tajnych) wiceministrowi obrony gen. Waldemarowi Skrzypczakowi, odpowiadającemu m.in. za zamówienia i modernizację wojska – nieoficjalnie wiadomo, że w związku z podejrzeniami, iż generał działa na rzecz jednej z zagranicznych firm zbrojeniowych i wydaje znacznie więcej pieniędzy, niż zarabia. Dzień później stracił stanowisko szef kontrwywiadu gen. Janusz Nosek, a premier Tusk zadeklarował pełne zaufanie do swojego wiceministra.


Eksperci Gowina. Jarosław Gowin, który opuścił PO i rozpoczął budowę nowej formacji politycznej, przedstawił grupę konsultantów i współpracowników. Są wśród nich m.in. Wojciech Maksymowicz, b. minister zdrowia w rządzie Jerzego Buzka, a także prof. Stanisław Gomułka, wiceminister finansów w pierwszym rządzie Donalda Tuska. Według sondażu CBOS ewentualna partia Gowina mogłaby liczyć na ok. 7 proc. poparcia.


Szczyt ONZ. Przemawiający na sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych prezydent USA Barack Obama złożył m.in. propozycję zawarcia nowego porozumienia z Iranem i przyznał, że prowadzi w tej sprawie korespondencję, a ostatnio odbył także rozmowę telefoniczną z nowym prezydentem tego kraju, Hasanem Ruhanim.


Niemcy Angeli. Tydzień po wyborach, które dały chadecji niemal samodzielną większość w parlamencie, w kraju wciąż trwają negocjacje dotyczące stworzenia przyszłego rządu: kanclerz Angela Merkel rozważa zawarcie Wielkiej Koalicji z socjaldemokratami lub sojusz z Zielonymi.


Al-Kaida w Afryce. Podczas strzelaniny, egzekucji i akcji odbijania zakładników w centrum handlowym Westgate w Nairobi zginęły co najmniej 62 osoby. Kolejny atak przeprowadzono w północno-wschodniej Nigerii, gdzie domagający się wprowadzenia szariatu terroryści zamordowali kilkudziesięciu studentów.


Urodziny. Lech Wałęsa, były prezydent RP, jeden ze współzałożycieli Solidarności i laureat Pokojowej Nagrody Nobla, skończył 70 lat.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 40/2013