OBRAZ TYGODNIA

3 – 6 września 2013

07.09.2013

Czyta się kilka minut

OFE na wykrwawienie. Rząd przedstawił projekt zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych, które pozwolą poprawić statystyki finansów publicznych. Od przyszłego roku fundusze nie będą mogły inwestować pieniędzy w obligacje skarbu państwa, a środki, które już w nich ulokowały, muszą przekazać do ZUS (pozwoli to obniżyć dług publiczny z 55 do ok. 47 proc. PKB). Fundusze wciąż będą mogły inwestować w akcje, a Polacy otrzymają wybór pozostawienia swoich oszczędności emerytalnych w OFE lub przenosin do ZUS – będą jednak mieli na to trzy miesiące, a jeśli w tym czasie nie podejmą decyzji, ich pieniądze trafią do ZUS. Na ogłoszone zmiany giełda zareagowała spadkiem kursów akcji (w ciągu dwóch dni z parkietu zniknęły 52 mld zł), skrytykowali je także we wspólnym oświadczeniu b. premier Jerzy Buzek i b. wicepremier Jerzy Hausner.


Krynica mądrości. Na doroczne Forum Ekonomiczne do beskidzkiego kurortu przyjechali m.in. premierzy Polski, Słowacji i Łotwy, a Donald Tusk i Jarosław Kaczyński wygłosili w jego trakcie ważne oświadczenia. Premier powiedział, że kryzys się skończył, Polska sobie poradziła, nie grożą jej już stagnacja ani recesja. Lider PiS polemizował z szefem rządu, zapowiadał m.in. wprowadzenie podatku od hipermarketów i transakcji na giełdzie, a także dodatkowej stawki PIT dla najlepiej zarabiających. Politycznym hitem tygodnia był jednak wywiad Kaczyńskiego dla „Rzeczpospolitej”, w którym opisał on mały i średni biznes jako „przystań dla ludzi dawnego systemu”, mówił o podniesieniu płacy minimalnej dzięki karnym podatkom, sugerował, że prezydent ma „dziwne związki z ludźmi związanymi ze służbami”, przyszłe wybory mogą być sfałszowane, a Antoni Macierewicz będzie „ważną osobą” w ewentualnym rządzie PiS.


Są jeszcze sądy w Rzeczypospolitej. Katarzyna W. została skazana na 25 lat więzienia za zabójstwo swojej półrocznej córki. Jej proces trwał zaledwie 8 miesięcy, a relacjonujący go dziennikarze nie mogą się nachwalić sprawności i kompetencji sędziego Adama Chmielnickiego. Uzasadniając wyrok sędzia przypomniał, że sądzi w imieniu obywateli, ale to nie znaczy, że zgodnie z ich oczekiwaniami (znaczna część opinii publicznej domagała się „dożywocia dla dzieciobójczyni”, ale sąd przypomniał, że nie było to zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem).


Przedszkola nie za złotówkę. Projekt rządowych zmian, mających wyrównywać szanse edukacyjne dzieci z uboższych rodzin i ograniczających opłaty za ich pobyt w placówce do złotówki za godzinę, spowodował likwidację w wielu przedszkolach zajęć dodatkowych, np. języków obcych lub rytmiki i tańca. Samorządy, inaczej niż rząd, twierdzą, że przekazane im dodatkowe 500 mln nie wystarczy na sfinansowanie wszystkich potrzeb.


Zmienny jak episkopat. Ze stanowiska biskupów przekazanego ministrowi Michałowi Boniemu wynika, że strona kościelna ma szereg zastrzeżeń wobec projektu likwidacji Funduszu Kościelnego i zastąpienia go dobrowolnym odpisem podatkowym w wysokości 0,5 proc. Wcześniej kard. Kazimierz Nycz i minister Boni ogłaszali zawarcie kompromisu w tej sprawie.


Interwencja w zawieszeniu. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Baracka Obamy siły amerykańskie nie przeprowadziły uderzenia odwetowego na Syrię, której reżim zastosował broń chemiczną w walkach z opozycją. Sekretarz stanu John Kerry mówił o niezbitych dowodach na to, kto był autorem ataku, w którym miało zginąć co najmniej 1429 osób, w tym 426 dzieci, ale kilka godzin później prezydent USA poprosił Kongres o wyrażenie zgody na operację. W Wlk. Brytanii na udział w interwencji nie zgodziła się Izba Gmin, we Francji o głosowanie tej sprawy na forum parlamentu apeluje opozycja (prezydent Hollande, zdecydowany na uczestnictwo w operacji, nie jest zobligowany do pytania parlamentu). ONZ informuje, że z pogrążonej w wojnie domowej Syrii uciekły już ponad 2 mln mieszkańców, z czego połowa to niepełnoletni.


Koszta Fukushimy. 500 milionów dolarów przeznaczy rząd Japonii na usunięcie radioaktywnych wycieków i zabezpieczenie elektrowni atomowej zniszczonej w 2011 r. przez trzęsienie ziemi i tsunami.


Zagrożenie dla Izraela. Wolontariusz Polskiej Akcji Humanitarnej, wnuk palestyńskich uchodźców Kamil Qandil nie został wpuszczony do Izraela i trafił do aresztu deportacyjnego. Podczas przesłuchania na lotnisku działacz organizacji realizującej program współfinansowany przez polski MSZ usłyszał, że stanowi zagrożenie dla Izraela i zostanie odesłany do Warszawy.


Telefon do Microsoftu. Informatyczny gigant za 5,5 mld euro przejął dział telefonów i smartfonów innej wiodącej niegdyś firmy – fińskiej Nokii.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 37/2013