OBRAZ TYGODNIA

31 lipca – 5 sierpnia

05.08.2013

Czyta się kilka minut

Godzina W. W Warszawie i całej Polsce obchodzono 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Tym razem związani z prawicą uczestnicy centralnych obchodów na Powązkach wysłuchali apeli ostatnich powstańców i powstrzymali się przed buczeniem na widok przedstawicieli władz: prezydenta Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska, prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, a także jednego z uczestników i historyków Powstania Władysława Bartoszewskiego.


Kampania na całego. Rywalizujący o fotel przewodniczącego PO Donald Tusk i Jarosław Gowin nie szczędzą sobie ostrych słów. Były minister zarzuca premierowi odejście od programu Platformy i wzywa do „przywrócenia mu pamięci”, premier odpowiada, że Gowin buduje nową partię.


Prezydent zniesławiony. Warszawski sąd nakazał posłowi PiS Jackowi Sasinowi przeproszenie Bronisława Komorowskiego za słowa z wywiadu dla „Naszego Dziennika”, jakoby podczas żałoby smoleńskiej dowcipkował z Radosławem Sikorskim na temat pozbycia się przy pomocy „drugiej tutki” (chodzi o samolot Tu-154) drugiego z braci Kaczyńskich.


Przystanek Woodstock. 450 tys. ludzi bawiło się na festiwalu rockowym zorganizowanym przez Jerzego Owsiaka. Wśród gości imprezy był m.in. ks. Adam Boniecki; cieniem na niej położył się atak jednego z widzów na dziennikarza TVN Grzegorza Miecugowa (został uderzony w twarz).


Spór o grafa. Wojewoda pomorski odbiera pośmiertnie obywatelstwo zasłużonemu dla pojednania polsko-niemieckiego Albrechtowi von Krockowowi. Potomek pruskich junkrów z Krokowej podczas II wojny światowej wstąpił do SS, a „przyjęcie obowiązków w obcej organizacji wojskowej” to powód utraty obywatelstwa; rodzina grafa von Krockow odwołuje się od decyzji wojewody do MSW.


Ustawa o weteranach. Dawni opozycjoniści, m.in. Zbigniew Bujak, Zbigniew Janas i Mirosław Chojecki, przygotowali projekt ustawy, zgodnie z którą emerytury osób walczących w latach 1957-89 z systemem komunistycznym, a dziś mających z tego tytułu problemy materialne (bo np. z powodu represji straciły pracę), zostałyby zrównane z emeryturami dawnych funkcjonariuszy SB. Podobny projekt, przygotowany w Kancelarii Prezydenta, rozpatruje już Senat.


Tłok za kratami. W polskich więzieniach przebywa 85 tys. więźniów, 35 tys. nie stawiło się do wykonania wyroków, a Polska musi przyjąć jeszcze 12 tys. osób skazanych na terenie UE – wynika z dorocznego raportu rzecznika praw obywatelskich. Według polskich norm (3 m kw. na więźnia) zaludnienie więzień osiągnęło 98 proc.; warto zwrócić uwagę, że w większości krajów unijnych normy są wyższe – w Niemczech np. 7 m kw.


Papała: nadal nie wiadomo. Sąd uniewinnił Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Z. ps.„Słowik” – gangsterów podejrzewanych o dokonanie przed 15 laty zabójstwa ówczesnego komendanta głównego policji, gen. Marka Papały. Dowody przedstawione przez prokuraturę (lansowała tezę o stojącym za mordercami biznesowo-polityczno-gangsterskim układzie) okazały się marne, co więcej w tym samym czasie inna prokuratura prowadzi śledztwo, w którym o dokonanie zabójstwa generała podejrzewa dwóch złodziei samochodowych.


Berlusconi winny. Sąd kasacyjny utrzymał wyrok czterech lat więzienia dla byłego premiera Włoch za oszustwa podatkowe. To pierwszy prawomocny wyrok na jedną z najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych postaci włoskiego życia publicznego.


Papież i geje. „Jeśli ktoś jest homoseksualistą, poszukuje Boga oraz ma dobrą wolę, to kimże ja jestem, by go osądzać?” – powiedział do dziennikarzy powracający ze Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro Franciszek. Papież przypomniał nauczanie Kościoła, zgodnie z którym skłonności homoseksualne odróżnia się od czynów, a wezwane do życia w czystości osoby homoseksualne powinno się traktować z „szacunkiem, współczuciem i delikatnością”, unikając „oznak niesłusznej dyskryminacji”.


Kościół i uchodźcy. Kard. Christoph Schönborn, arcybiskup Wiednia, ostro zaprotestował przeciwko aresztowaniu przez austriacką policję nielegalnych imigrantów z Pakistanu. Ludzie, którym odmówiono azylu, schronili się w jednym z wiedeńskich klasztorów; w przypadku deportacji do kraju czeka ich więzienie, a być może śmierć.


Snowden ma azyl. Były pracownik CIA, który ujawnił światowym mediom zakres inwigilacji internetu i telefonii komórkowej przez amerykańskie tajne służby, otrzymał na rok prawo pobytu w Rosji. Barack Obama odwołał z tego powodu przyjazd na szczyt państw G 20 w Rosji.


Wyrok za Wikileaks. Bradley Manning – żołnierz amerykańskiej armii, który udostępnił portalowi setki tysięcy stron tajnych dokumentów – nie pomagał wrogowi, orzekł amerykański sąd, więc nie będzie skazany na dożywocie. Problem w tym, że za pomniejsze przestępstwa, do których popełnienia się przyznał, grozi łącznie kara nawet 130 lat więzienia.


Niebezpiecznie atrakcyjna. Sąd Najwyższy amerykańskiego stanu Iowa nie dopatrzył się dyskryminacji z racji płci w przypadku zwolnienia z pracy kobiety, która działała podniecająco na swojego przełożonego. 53-letni dentysta z Fort Dodge po 10 latach wspólnej pracy odprawił 32-letnią asystentkę, motywując to obawą, że mógłby zdradzić z nią swoją żonę.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 32/2013