OBRAZ TYGODNIA

16 – 22 lipca 2013

22.07.2013

Czyta się kilka minut

Budżet do zmiany. Donald Tusk poinformował, że na skutek kryzysu tegoroczne dochody będą aż o 24 mld zł niższe od zamierzonych, rząd skieruje więc do Sejmu projekt nowelizacji. 8 mld mają zaoszczędzić poszczególne ministerstwa, ale o 16 mld powiększy się deficyt – osiągnie ponad 51 mld zł. Przyjęcie nowelizacji wymaga zmian również w ustawie o finansach publicznych, bo relacja długu publicznego do PKB przekroczy zapisany w niej pierwszy próg ostrożnościowy, czyli 50 proc. Minister finansów Jacek Rostowski zapowiada, że reguła ostrożnościowa zostanie zawieszona w tym i przyszłym roku, premier tłumaczy, że zadłużanie państwa jest korzystniejsze niż duszące konsumpcję i inwestycje cięcie wydatków. Rynki, które od miesięcy nie wierzyły w realizm założeń dotychczasowej ustawy budżetowej, przyjęły zapowiedzi rządu ze spokojem.


Obywatelu, nie głosuj. Donald Tusk wezwał mieszkańców Warszawy, by... nie brali udziału w ewentualnym referendum nad odwoływaniem prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, licząc, że dzięki temu wniosek upadnie ze względu na zbyt niską frekwencję. Działacze organizacji pozarządowych zajmujących się promowaniem postaw demokratycznych nie zostawili suchej nitki na premierze.


Rekonstrukcja rzezi. W Radymnie na Podkarpaciu odbyła się inscenizacja tragedii, jaka miała miejsce przed 70 laty na Wołyniu: do zbudowanej z tej okazji wioski wkroczył oddział „banderowców”, następnie odbyło się widowisko typu „światło i dźwięk”, a na zakończenie wszystkie zabudowania spalono.


Ks. Lemański ustąpił. Proboszcz z Jasienicy przekazał parafię wyznaczonemu przez abp. Henryka Hosera administratorowi, przeprosił tych, którzy poczuli się zgorszeni jego zachowaniem i wyprowadził się. Kuria warszawsko-praska wydała komunikat piętnujący jego postępowanie z ostatnich miesięcy.


Ubój rytualny. Min. Michał Boni tłumaczy, że wprowadzona przez parlament ustawa zakazująca zabijania zwierząt bez ich wcześniejszego pozbawienia świadomości nie jest wymierzona we wspólnoty religijne, te bowiem zachowują prawo uboju rytualnego na własny użytek.


Bankructwo Detroit. Miasto-symbol amerykańskiej motoryzacji, przez lata jedno z najbogatszych w USA, ogłosiło niewypłacalność, co wstrzymuje roszczenia wierzycieli wobec zadłużonej metropolii.


Ameryka mówi o rasizmie. Sąd na Florydzie uniewinnił George’a Zimmermana, białego ochotnika straży osiedlowej, który – przekonany, że ściga przestępcę – zastrzelił niewinnego czarnego nastolatka. Prezydent Barack Obama powiedział, że kilkadziesiąt lat temu podobny akt przemocy mógłby spotkać jego.


Snowden prosi. Były pracownik amerykańskiego wywiadu, który ujawnił mediom skalę prowadzonej przez władze USA inwigilacji użytkowników internetu i sieci komórkowych, wystąpił do władz Rosji o udzielenie mu azylu (jeśli Moskwa zdecyduje się na taki krok, Waszyngton odwoła wrześniowy szczyt Obama–Putin, dał do zrozumienia rzecznik Białego Domu). Edward Snowden od miesiąca przebywa w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo.


Łagier dla Nawalnego. Słynny rosyjski opozycjonista i tropiciel korupcji został skazany na 5 lat obozu pracy pod wyssanymi z palca zarzutami. Po uprawomocnieniu się wyroku (do tego czasu będzie przebywał na wolności) Aleksiej Nawalny straci m.in. prawo do kandydowania w wyborach – zamierzał walczyć o stanowisko mera Moskwy.


Dość wyrzeczeń. W Grecji odbył się czwarty w tym roku strajk generalny, związany z planowanymi zwolnieniami pracowników sfery budżetowej – koniecznymi ze względu na zewnętrzną pomoc, płynącą do faktycznie zbankrutowanego kraju.


Lewe pieniądze hiszpańskiej prawicy. Dawny skarbnik rządzącej Partii Ludowej przyznał się do prowadzenia podwójnej księgowości: przyjmowania pieniędzy od biznesmenów, wspierających partię w zamian za kontrakty publiczne, i przekazywania ich poza systemem podatkowym partyjnym przywódcom. Media ujawniły treść esemesów, które po wybuchu skandalu wokół tej sprawy wysyłał mu premier Mariano Rajoy. „Najważniejsze to zachować spokój, robimy, co się da” – brzmiał jeden z nich.


Wiele hałasu o nic. Czeski sąd najwyższy nakazał zwolnienie z aresztu polityków rządzącej Obywatelskiej Partii Demokratycznej, a prokuratura zrezygnowała z postawienia zarzutów byłemu premierowi Petrowi Neczasowi. Jedyną oskarżoną pozostaje była szefowa gabinetu premiera Jana Nagyová, która bezprawnie zleciła tajnym służbom śledzenie jego żony. Neczas przyznał, że ma z Nagyovą romans i zamierza „budować z nią wspólną przyszłość”.


Supermeczu nie było. W związku z nagłą rezygnacją z pracy chorego na nowotwór trenera Tito Vilanovy słynna FC Barcelona odwołała przyjazd na mecz towarzyski w Gdańsku. Decyzja katalońskiego klubu oburzyła m.in. posła PiS Jana Tomaszewskiego, który uznał ją za policzek pod adresem Polaków.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 30/2013