OBRAZ TYGODNIA

11 – 17 czerwca 2013

17.06.2013

Czyta się kilka minut

Pieniądze partii. Styliści, sklepy z luksusowymi ubraniami, winem i cygarami, spa, firma wynajmująca boisko dla ekipy rządowej, ale także prowadzący szkolenia dziennikarze znaleźli się na liście wydatków najważniejszych polskich partii politycznych. „Newsweek” wziął pod lupę rządzącą PO, która w ciągu ostatnich 3 lat wydała ćwierć miliona zł na ubrania i 200 tys. na restauracje.


Tusk w Warszawie. W wywiadzie dla TVP premier zadeklarował, że do 2015 r. będzie się angażował wyłącznie w sprawy krajowe i nie zamierza ubiegać się o funkcję szefa Komisji Europejskiej. Jego Platforma Obywatelska kolejny miesiąc znajduje się w sondażach za Prawem i Sprawiedliwością: na PiS chce głosować 30 proc. badanych przez TNS Polska, na PO – 23 proc.


Superniania. Na konferencji prasowej prezentującej stan przygotowań szkół do przyjęcia sześciolatków wraz z premierem Tuskiem wystąpiła psycholog Dorota Zawadzka, znana z telewizyjnego reality show „Superniania”. Rząd chce, by we wrześniu 2014 r. do szkół obowiązkowo poszły sześciolatki urodzone w 1. połowie 2008 r., i nie zamierza się z tych planów wycofywać, mimo iż działacze ruchu Ratujmy Maluchy złożyli w Sejmie blisko milion podpisów osób popierających zorganizowanie referendum w tej sprawie. Inne groźne dla ekipy rządowej referendum – dotyczące odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz – może się odbyć w stolicy, gdzie zebrano już wymagane 130 tys. podpisów.


Kongres Kobiet. 8,5 tysiąca kobiet z całego kraju wzięło udział w dorocznym spotkaniu w Warszawie. Przemawiający na Kongresie Donald Tusk wykluczył możliwość liberalizacji ustawy antyaborcyjnej i szybkiego uchwalenia ustawy o związkach partnerskich.


Policyjna równość. Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz ustanowił pełnomocnika ds. równego traktowania w służbach mundurowych. Kilka tygodni wcześniej media ujawniły nagranie rozmowy komendanta wojewódzkiego policji ze swoją podwładną, a zarazem kochanką: wobec kobiety wszczęto postępowanie dyscyplinarne, mężczyzna przeszedł na wysoką emeryturę.


Spór o Wołyń. Maleją szanse przyjęcia przez aklamację uchwały Sejmu w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej. Posłowie spierają się przede wszystkim o użycie słowa „ludobójstwo” – kompromisowy projekt stworzony z 4 dotąd konkurencyjnych zakłada użycie określenia wydarzeń, w których mogło zginąć nawet 100 tys. Polaków, mianem „czystki etnicznej o znamionach ludobójstwa”.


Czterdziesta śmierć. Ukryta przy drodze do bazy Ghazni mina pułapka zabiła 35-letniego plutonowego Jana Kiepurę; w sumie podczas operacji w Afganistanie zginęło 40 członków Polskiego Kontyngentu Wojskowego.


Przez PRISM. Za jeden z największych przecieków w historii służb specjalnych odpowiada 29-letni informatyk z USA Edward Snowden. Człowiek, który przekazał mediom dane obrazujące skalę amerykańskiej inwigilacji internetu, prowadzonej przy współpracy takich gigantów, jak Google, Microsoft czy Facebook, schronił się w Hongkongu. Firmy ujawnione przez Snowdena zaapelowały do rządu USA, by pozwolił im upublicznić korespondencję w sprawie programu PRISM, co miałoby pozwolić im oczyścić się w oczach opinii publicznej.


Taksim trwa. Na placu w centrum Stambułu, gdzie gromadzą się protestujący przeciw autorytarnym rządom premiera Erdoğana, policja używa armatek wodnych i usuwających barykady buldożerów; wcześniej zlikwidowano miasteczko namiotowe w parku Gezi. W czasie dotychczasowych starć zginęły 4 osoby, a kilka tysięcy zostało rannych.


Następca Ahmadineżada. Umiarkowany Hasan Rowhani wygrał wybory prezydenckie w tym kraju, a państwa zachodnie zadeklarowały, że będą z nim współpracować.


Czeska dymisja. Największa afera korupcyjna w historii kraju doprowadziła do ustąpienia premiera Petra Neczasa. Wśród aresztowanych są m.in. szefowa gabinetu, a zarazem bliska przyjaciółka premiera, byli ministrowie i parlamentarzyści, zwierzchnicy kontrwywiadu i grupa lobbystów.


Front Putina. Prezydent Rosji powołał do życia ponadpartyjny Ogólnorosyjski Front Narodowy, który jako jego zaplecze polityczne ma zastąpić skorumpowaną i skompromitowaną Jedyną Rosję.


Koniec kryzysu. Podczas wizyty w Japonii prezydent Francji François Hollande ogłosił koniec kryzysu w strefie euro. Dobre wiadomości o gospodarce napływają również z USA.


Bankrut. Jan Rokita twierdzi, że komornik usiłuje ściągnąć od niego 350 tys. zł tytułem przeprosin i zadośćuczynienia dla b. komendanta policji Konrada Kornatowskiego, którego – zdaniem sądu bez uzasadnienia – nazwał „nikczemnym prokuratorem stanu wojennego”. „W moim wieku te koszty oznaczają egzekucję do końca życia” – skarżył się mediom prominentny niegdyś polityk PO, występując skądinąd na tle malowniczego włoskiego krajobrazu.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 25/2013