OBRAZ TYGODNIA

12 – 15 marca 2013

17.03.2013

Czyta się kilka minut

Habemus Papam. Biskupem Rzymu został 76-letni Jorge Mario Bergoglio, metropolita Buenos Aires i prymas Argentyny, jezuita, który przyjął imię Franciszka. Nowy papież został wybrany w drugim dniu konklawe. „Bracia i siostry, dobry wieczór – powiedział po wyjściu na balkon Bazyliki św. Piotra. – Wiecie, że konklawe miało za zadanie wybrać biskupa Rzymu. Zdaje się, że moi bracia kardynałowie znaleźli go na końcu świata...”. Następnie pomodlił się za „naszego biskupa, emerytowanego Benedykta”, a przed udzieleniem wiernym błogosławieństwa powiedział: „Zanim biskup pobłogosławi lud, ja proszę, byście wyprosili Pana o wstawiennictwo dla mnie, żebyście poprosili o błogosławieństwo dla waszego biskupa”. Podczas pierwszej Mszy, dla Kolegium Kardynalskiego, zadania, jakie stoją przed nimi, Franciszek określił słowami: „Podążać, budować Kościół, wyznawać wiarę”. Według nieoficjalnych informacji kard. Bergoglio był kontrkandydatem kard. Josepha Ratzingera podczas ostatniej tury głosowania na poprzednim konklawe. Pierwszy Latynos na Stolicy Piotrowej w ojczyźnie znany jest z wyczulenia na biedę i krzywdy globalizacji. W Ameryce Łacińskiej mieszka ok. 29 proc. katolików z całego świata – więcej niż w Europie, gdzie liczba ta wynosi ok. 24 proc.


„Nie” dla budżetu UE. Parlament Europejski odrzucił projekt budżetu Wspólnoty na lata 2014–2020 i postawił warunki, od których uzależnił swoją ewentualną zgodę na jego kształt podczas dalszych negocjacji z Radą UE, czyli przedstawicielami rządów krajów członkowskich.


Węgry: zmiana konstytucji. Na wniosek rządzącego krajem Fideszu w ustawie zasadniczej znalazły się zapisy, że małżeństwem jest tylko związek kobiety i mężczyzny, studenci, którzy zdecydują się wyjechać z kraju po zakończeniu nauki, muszą odpracować koszty swojej edukacji, a rola Trybunału Konstytucyjnego w procesie legislacyjnym zostaje ograniczona. Poprawki wzbudziły protesty UE: zdaniem przedstawicieli Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego są w wielu punktach niezgodne z unijnym prawem i prowadzą do podporządkowania przez rząd niezależnych instytucji.


Prezydent Chin. 59-letni Xi Jingping został niemal jednogłośnie (2952 za, jeden przeciw, trzech wstrzymujących się) formalnym przywódcą państwa, na którego czele faktycznie stoi od listopada, kiedy wybrano go sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin i zwierzchnikiem armii.


Referendum na wyspach. 98,8 proc. głosujących z nieco ponad 2 tys. mieszkańców spornego archipelagu Falklandów-Malwinów opowiedziało się za pozostaniem w Wielkiej Brytanii. Argentyna nie uznała wyników plebiscytu i ponownie zażądała zwrotu wysp, o które stoczyła z Wlk. Brytanią przegraną wojnę w 1982 r.


Spory-polemiki. Na stronie internetowej Kancelarii Premiera zamieszczono sprostowanie błędów zawartych w wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego podczas niedawnej debaty nad konstruktywnym wotum nieufności. Rząd zauważył m.in., że w 2012 r. wybudowano 152 tys. mieszkań, a nie – jak mówił lider PiS – 87 tys., zaś stopa bezrobocia wynosi 14,4 proc., a nie o 0,2 proc. więcej.


Stabilna scena. Gdyby wybory parlamentarne odbywały się na początku marca, na PO głosowałoby 25 proc. badanych przez CBOS, a PiS dostałoby 22 proc. głosów. Do Sejmu weszłyby także SLD, PSL i RP, a niewiele poniżej progu wyborczego znalazła się Nowa Prawica, wyprzedzając Solidarną Polskę i PJN.


Powrót związków partnerskich. Kancelaria Premiera poinformowała, że trwają prace nad przygotowaniem projektu zmian w ustawodawstwie, które nie budziłyby zastrzeżeń w kwestii zgodności z ustawą zasadniczą. Pod obrady Sejmu nowe propozycje miałyby trafić w ciągu dwóch miesięcy.


Imię bez płci. Rządowy projekt ustawy o aktach stanu cywilnego, do którego dotarła „Rzeczpospolita”, przewiduje nadawanie dzieciom imion zwyczajowo nieprzypisanych do żadnej płci, a także zdrobniałych. Urzędnicy MSW tłumaczą, że zmiany są potrzebne m.in. w związku ze zwiększającą się liczbą małżeństw z cudzoziemcami.


Śmierć generała. W wieku 88 lat zmarł Florian Siwicki, w 1968 r. uczestniczący w interwencji Układu Warszawskiego na Czechosłowację, w grudniu 1981 r. członek rządzącej podczas stanu wojennego WRON, a w latach 1989-90, z nadania PZPR, minister obrony narodowej w pierwszym niekomunistycznym rządzie III RP.


Milionowe nagrody. Szefowie spółki PL.2012, która koordynowała przygotowania do ubiegłorocznych piłkarskich mistrzostw Europy, otrzymali ponadmilionowe nagrody – kumulację należnych im z kontraktów premii rocznych i premii za sukces końcowy imprezy. Wysokość nagród oburzyła SLD, które wystąpiło do prokuratora generalnego o sprawdzenie, czy nie doszło do działania na szkodę spółki. Minister sportu Joanna Mucha tłumaczy, że umowy zawarł jej poprzednik w 2008 r. i że musiała ich dotrzymać.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 12/2013