OBRAZ TYGODNIA

26 lutego – 4 marca 2013

04.03.2013

Czyta się kilka minut

Sede vacante. Benedykt XVI złożył urząd, pożegnał się z Kolegium Kardynalskim i wiernymi, a następnie opuścił Watykan i udał się do Castel Gandolfo, gdzie będzie mieszkał do czasu wyremontowania budynku klasztornego w Ogrodach Watykańskich. „Nie porzucam krzyża, pozostaję w nowy sposób przy ukrzyżowanym Panu” – powiedział ostatniego dnia, dziękując katolikom za miłość i wsparcie. Przed ustąpieniem Benedykt, który obecnie nosi tytuł „emerytowanego papieża” i nadal chodzi w białej sutannie, wprowadził zmiany zezwalające na szybsze rozpoczęcie konklawe.


Niepewność we Włoszech. Wybory parlamentarne w tym kraju nie przyniosły wyraźnego rozstrzygnięcia: zarówno koalicja ugrupowań lewicowych, jak prawica skupiona wokół Silvio Berlusconiego otrzymały po ok. 30 proc. głosów, nieco mniej zebrał tworzony głównie dzięki aktywności internetowej populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd popularnego komika Beppe Grillo, a lista dotychczasowego premiera Mario Montiego – ok. 10 proc. Wszystko to oznacza kłopoty ze sformułowaniem stabilnego rządu, zwłaszcza takiego, który kontynuowałby popieraną przez Brukselę i sprzyjającą dźwiganiu kraju z kryzysu politykę oszczędności. Światowe rynki zareagowały na wyniki wyborów spadkami cen akcji oraz osłabieniem euro.


Ameryka tnie. Po tym, jak Republikanie i Demokraci nie zdążyli osiągnąć porozumienia na temat sposobów zmniejszenia długu publicznego, weszła w życie przyjęta przed dwoma laty ustawa, nakładająca na administrację obowiązek przymusowego obcięcia budżetu o 2,5 proc. Największe oszczędności czekają Departament Obrony, ale prezydent Obama ostrzega, że ustawa uderzy również w nauczycieli, chorych i bezrobotnych.


Końska afera. Od końca stycznia, kiedy w Irlandii poinformowano, że tamtejsze hamburgery są fałszowane końskim mięsem pochodzącym najprawdopodobniej z Polski, informacje o podobnych nieprawidłowościach dochodzą z całej Europy. Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że końskie DNA wykryto w próbkach mięsa wołowego z trzech zakładów działających w województwach mazowieckim, łódzkim i warmińsko-mazurskim.


Rząd bez Gowina? Do chwili zamknięcia tego numeru „TP” ważyły się losy ministra sprawiedliwości, który przed kilkoma dniami na zamkniętym posiedzeniu klubu PO starł się z premierem na temat ustawy o związkach partnerskich. Po posiedzeniu zarządu Platformy Donald Tusk poinformował, że zdecyduje o dalszych losach ministra w ciągu najbliższych kilku dni, i zadeklarował, że będzie ubiegał się ponownie o wybór na przewodniczącego partii – niewykluczone, że w głosowaniu wszystkich członków PO.


Rada Gabinetowa o euro. Podczas pierwszych od dwóch lat obrad rządu pod przewodnictwem prezydenta rozmawiano o kalendarzu przyjęcia przez Polskę wspólnej waluty. Konkretna data nie padła: strefa euro ma się powiększyć w 2014 r. o Łotwę, a rok później – o Litwę, ekonomiści spekulują, że w naszym kraju zaczniemy płacić w euro dopiero w 2019 r.


Śmierć i pogotowie. Dwuipółletnia dziewczynka zmarła w Łodzi po tym, jak jej rodzice przez kilka godzin nie mogli się doprosić o pomoc lekarzy pogotowia. Sprawa wzburzyła m.in. Jerzego Owsiaka, który uznał, że takie postępowanie służb medycznych stawia pod znakiem zapytania dalsze wspieranie przez WOŚP medycyny dziecięcej. „Przykładne ukaranie tych, którzy błąd popełnili”, zapowiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.


Jedna trzecia wierzy w zamach. 33 proc. badanych przez CBOS uważa, że do katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem doszło w wyniku zamachu. W ciągu roku liczba osób przekonanych, że na pokładzie Tu-154 doszło do tajemniczego wybuchu, wzrosła o 7 proc.


Dymisja generała. Krytykowany za ochronę prezydenta podczas podróży do Smoleńska szef BOR gen. Mariusz Janicki (prokuratura postawiła zarzuty niedopełnienia obowiązków jego byłemu zastępcy) podał się do dymisji – oficjalnie z powodu okrojonego budżetu instytucji.


Dzień pamięci. W całej Polsce zorganizowano obchody Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, święta ustanowionego przez Sejm w 2011 r. Prezydent Komorowski uczcił pamięć żołnierzy antykomunistycznego podziemia na cmentarzu w Rykach, gdzie pochowano członków zgrupowania WiN majora Bernaciaka „Orlika”, który osaczony w 1946 r. przez siły KBW i MO popełnił samobójstwo.


Zła prasa. Niefortunna wypowiedź Lecha Wałęsy, że posłowie geje powinni siedzieć w Sejmie „pod ścianą, a nawet za murem”, została zacytowana przez wszystkie światowe media. Od wypowiedzi ojca zdystansował się poseł Jarosław Wałęsa.


Skok narciarski. 10 lat po triumfie Adama Małysza skoczek Kamil Stoch wywalczył tytuł mistrza świata.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 10/2013