OBRAZ TYGODNIA

19 – 25 lutego 2013

25.02.2013

Czyta się kilka minut

Watykan przygotowuje konklawe. Benedykt XVI podpisał dokument zezwalający na jego szybszą organizację, a rzecznik Stolicy Apostolskiej wyraził ubolewanie z powodu postawy mediów, które – powtarzając „niesprawdzone, bezpodstawne i fałszywe informacje” – próbują wpłynąć na zbliżający się wybór. Tymczasem papież, o którym jego książkowy rozmówca Peter Seewald napisał, że nigdy wcześniej nie widział go tak wyczerpanego i przygnębionego jak w ostatnim czasie (po ujawnieniu afery Vatileaks), poprowadził po raz ostatni niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.


Irlandzki premier przeprasza. Enda Kenny wydał oświadczenie, w którym przeprosił ok. 10 tys. kobiet, będących w XX wieku podopiecznymi zakonnych zakładów wychowawczych (tzw. pralni lub schronisk magdalenek). Pensjonariuszki wspieranych przez państwo zakładów były nieludzko traktowane, nie otrzymywały wynagrodzenia za pracę i zmuszano je do praktyk religijnych.


Wobec gwałtu. Katolickie szpitale w Niemczech mogą podawać zgwałconym kobietom tzw. pigułkę „dzień po”, jeśli będzie ona zapobiegać zapłodnieniu, a nie spowoduje aborcji – zdecydowali niemieccy biskupi po nagłośnionej przez media odmowie lekarzy ze szpitala w Kolonii.


Pół procent. Rząd osiągnął porozumienie z Kościołem: dotychczasowy Fundusz Kościelny od 1 stycznia 2014 r. zostanie zastąpiony przez dobrowolny odpis podatkowy w wysokości 0,5 proc. (wcześniej rząd proponował 0,3 proc., przedstawiciele Episkopatu mówili o 0,7-0,8 proc.). Ze wstępnych symulacji wynika, że do kościelnych kas może trafić z tego tytułu ok. 140 mln zł; Fundusz Kościelny przynosi ok. 90 mln zł rocznie. W przypadku, gdyby pieniędzy było mniej niż dotychczasowe dotacje – państwo będzie przez 3 lata wyrównywać różnicę, gdyby pieniędzy było więcej niż 100 mln, Kościół będzie „solidarnościowo” zwracał nadwyżkę walczącemu z deficytem państwu.


Rostowski, Cichocki, Sienkiewicz. Odejście Tomasza Arabskiego z funkcji szefa Kancelarii Premiera na ambasadora RP w Hiszpanii stało się dla Donalda Tuska okazją do przeprowadzenia zmian w rządzie. Dotychczasowy minister finansów Jacek Rostowski otrzymał tekę wicepremiera, szef MSW Jacek Cichocki został szefem Kancelarii Premiera i szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów. W resorcie spraw wewnętrznych Cichockiego zastąpił Bartłomiej Sienkiewicz, współtwórca UOP i Ośrodka Studiów Wschodnich, ostatnio współwłaściciel firmy doradczej działającej na rynku energetycznym, a przez wszystkie te lata stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”.


Burza w PO. Podczas spotkania klubu parlamentarnego Platformy premier Tusk ostro starł się z Jarosławem Gowinem, wzywając współpracujących z ministrem sprawiedliwości konserwatystów do zaakceptowania ustawy o związkach partnerskich, której nowy projekt ma powstać w ciągu miesiąca. „To sprawa przywództwa” – miał mówić szef rządu, sugerując tym, którzy nie będą chcieli się podporządkować, opuszczenie partii.


Ruch Kwaśniewskiego. Były prezydent zaangażuje się – wraz z Januszem Palikotem i Markiem Siwcem – w tworzenie centrolewicowej listy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. SLD na razie odmawia współpracy.


Sejm zgodził się na ratyfikację paktu fiskalnego. Podczas debaty premier (kolejny raz) zaproponował rozpoczęcie pozytywnej dyskusji na temat wejścia Polski do strefy euro, na co Krzysztof Szczerski z PiS zareagował stwierdzeniem, że będzie ono oznaczało „zepchnięcie Polski do państw zależnych od Komitetu Centralnego z siedzibą w Brukseli”, i porównaniem Donalda Tuska do Nerona. Sam pakt zdaniem partii Jarosława Kaczyńskiego zagraża polskiej suwerenności – PiS i Solidarna Polska były za jego odrzuceniem.


Narodowcy atakują. Zamaskowani zwolennicy skrajnej prawicy wdarli się na Uniwersytet Warszawski, gdzie próbowali zakłócić wykład prof. Magdaleny Środy. Miała to być zemsta za wcześniejsze odwołanie spotkania z działaczami narodowymi, które chciał zorganizować uczelniany NZS. W radomskiej Wyższej Szkole Nauk Społecznych i Technicznych grupa zamaskowanych mężczyzn próbowała przerwać wykład Adama Michnika.


Elegancki jak Niesiołowski. Zdaniem posła Platformy niedawna deklaracja Agnieszki Holland, że nie zagłosuje więcej na PO, oznacza: „nie obchodzi mnie Polska, tylko córunia moja, która jest lesbijką”. Za tę wypowiedź Stefana Niesiołowskiego przepraszał reżyserkę premier Donald Tusk.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 09/2013