OBRAZ TYGODNIA

18 – 28 grudnia 2012

31.12.2012

Czyta się kilka minut

Wciąż o Smoleńsku. Po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego jej szef, gen. Stanisław Koziej, powiedział, że nie ma dowodów na to, aby jakaś strona zewnętrzna manipulowała polskim śledztwem w tej sprawie, a z odtajnionego wystąpienia prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta wynika, że nie ma również dowodów na zamach. Przy Kancelarii Premiera ma powstać zespół zajmujący się prostowaniem nieprawdziwych informacji, pojawiających się na temat katastrofy smoleńskiej, tworzony przez dawnych członków tzw. komisji Millera.


Wzmożenie medialne. Sympatyzujący z prawicą dziennikarze powołali do życia dwa tygodniki, „W sieci” i projekt nazwany roboczo „Tygodnik Lisickiego” (od nazwiska niedawnego redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” i „Uważam Rze”); pracują także – pod przewodnictwem Bronisława Wildsteina – nad założeniem stacji telewizyjnej. Nowym naczelnym „Rzeczpospolitej” został tymczasem Bogusław Chrabota, od 20 lat związany z telewizją Polsat.


Fiat zwalnia w Tychach. Zarząd firmy podpisał porozumienie ze związkami, na mocy którego pracę w fabryce samochodów straci 1450 osób. Redukcje nie będą dotyczyć osób powyżej 56. roku życia, samotnych rodziców oraz osób, których małżonkowie są trwale bezrobotni. Zwalniani, zależnie od stażu, otrzymają odprawę w wysokości od 9 do 18 miesięcznych pensji.


Warszawska giełda bez prezesa. Ludwik Sobolewski został zawieszony za naruszenie zasad etyki w biznesie, czyli za wspieranie produkcji filmu, w który była zaangażowana jego partnerka.


Modlin bez samolotów. Otwarte zaledwie pół roku temu podwarszawskie lotnisko zostało zamknięte z powodu... remontu: do wymiany nadaje się część betonowego pasa startowego.


Miliony w plecy. Marcin Herra, prezes spółki PL.2012, która przejęła zarządzanie warszawskim Stadionem Narodowym, ujawnił, że obiekt przyniesie w przyszłym roku 22 mln zł strat. Niedochodowe są również inne stadiony zbudowane na Euro 2012.


Zaścianek. Podczas posiedzenia sejmowych komisji zajmujących się projektem ustawy ratyfikującej pakt fiskalny posłowie PiS mówili, że dokument uderza w niepodległość Polski. Posiedzenie zakłóciło kilku działaczy Ruchu Narodowego, którzy weszli do Sejmu podając się za dziennikarzy.


Pół roku w celi. Zatrzymany w maju i przetrzymywany od tej pory w areszcie Piotr S., nieformalny herszt pseudokibiców Legii, został oskarżony o handel narkotykami. Prasa twierdzi, że akt oskarżenia w całości opiera się na zeznaniach świadka koronnego i najprawdopodobniej nie utrzyma się w sądzie.


Zdrów jak Putin. Prezydent Rosji, o którego urazie kręgosłupa plotkowały światowe media, wziął udział w podsumowującej rok ponad czterogodzinnej konferencji prasowej. Najprawdopodobniej za jego wiedzą moskiewski sąd skrócił kary dla byłych szefów koncernu Jukos, Chodorkowskiego i Lebiediewa, z 13 do 11 lat łagru, ale prezydent Rosji podpisał też ustawę zakazującą Amerykanom adopcji dzieci z Rosji – co jest odpowiedzią na amerykańską tzw. ustawę Magnitskiego, wymierzoną w rosyjskich urzędników podejrzewanych o łamanie praw człowieka, którzy nie będą otrzymywać wiz do USA (niewygodny dla Kremla prawnik Siergiej Magnitski zmarł w moskiewskim więzieniu Butyrki).


Dymisje za zamach. Po wewnętrznym śledztwie pracę straciło dwoje zastępców sekretarza stanu USA, kilka osób wysłano na przymusowe urlopy i przygotowano nowe procedury bezpieczeństwa placówek dyplomatycznych (we wrześniu podczas ataku terrorystycznego na konsulat w Benghazi zginęły cztery osoby, w tym amerykański ambasador w Libii). Nowym sekretarzem stanu został senator John Kerry – przed ośmioma laty rywal George’a W. Busha w wyborach prezydenckich.


Syria wciąż krwawi. Liczba ofiar wojny domowej wzrosła do 45 tys., z czego co najmniej tysiąc zginęło w ostatnim tygodniu starć między siłami prezydenta Baszara al-Asada a stronnikami opozycji.


Egipt ma konstytucję. Blisko 64 proc. głosujących w referendum (odbyło się przy znikomej frekwencji; ponad dwie trzecie uprawnionych nie wzięło w nim udziału) opowiedziało się za przyjęciem ustawy zasadniczej, która zdaniem opozycji otwiera drzwi do islamizacji kraju i pozostawia mniejszości oraz kobiety bez odpowiedniej opieki prawnej, zaś zdaniem zwolenników stanowi potężny krok naprzód w stosunku do dotychczasowej w dziedzinie swobód i praw politycznych, socjalnych i ekonomicznych.


Katalonia o niepodległości. Referendum w sprawie przekształcenia autonomicznego regionu w niepodległe państwo ma się odbyć w ciągu najbliższych dwóch lat – stanowi umowa między tworzącymi nowy rząd Katalonii konserwatywnymi narodowcami i lewicowymi nacjonalistami.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 01/2013