Reklama

Ładowanie...

Obligacje dla wybranych

Obligacje dla wybranych

13.06.2022
Czyta się kilka minut
P

Premier postanowił zadbać o stan swoich finansów i uratować je przed wzrostem cen. Taki cel ma zazwyczaj kupowanie obligacji Skarbu Państwa, z których wiele jest indeksowanych inflacją. Oznacza to, że gwarantują brak realnych strat, choć jednocześnie zamrażają pieniądze na kilka lat. Nie wiadomo, na jakich warunkach dokonał zakupu Mateusz ­Morawiecki, gdyż nie wynika to wprost z jego oświadczenia majątkowego, jednak wartość obligacji może budzić podziw – to ponad 4,6 mln zł. Szef polskiego rządu zainwestował w ubiegłym roku w papiery skarbowe 97 proc. swoich oszczędności.

Operacja finansowa premiera spotkała się z krytyką opozycji, dla której jest to dowód na brak wiary Morawieckiego nie tylko w politykę NBP i RPP, kierowanych przez Adama Glapińskiego, ale nawet w politykę własnego rządu. Premier kupował bowiem papiery skarbowe w czasie, gdy szef banku centralnego naśmiewał się z ekonomistów wieszczących gwałtowne przyspieszenie inflacji. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]