Reklama

Obłąkalia

Obłąkalia

22.12.2016
Czyta się kilka minut
Maciej Sieńczyk maniacko zbiera odpady rzeczywistości. To z nich wysnuwa swoją opowieść o wielkiej, wszechobecnej przeciętności.
Maciej Sieńczyk, ilustracja z książki „Wśród przyjaciół”
Z

Zbieractwo w XXI w. nie ma najlepszej prasy. Na jedną historię kolekcjonerskiego sukcesu przypadają dziesiątki ludzi, którzy całkowicie stracili kontrolę nad swoją pasją. Wegetując w zagraconych starzyzną mieszkaniach, w najlepszym wypadku doczekują się etykietek „ekscentryków”. Najczęściej jednak mówi się o nich „śmieciarze”, a ich kolekcje likwiduje się ze wstrętem, wymachując sztandarami higieny i dbałości o zdrowie.
Na szczęście niektórym „śmieciarzom” udaje się umknąć przed czujnym wzrokiem zwolenników sterylnego porządku i czystości, a jeśli poświęcimy choć chwilę na wysłuchanie ich opowieści, okazuje się, że widzą rzeczywistość jak nikt inny. Maciej Sieńczyk pod wieloma względami wydaje się śmieciarzem wręcz idealnym: zbiera wszystko – szpargały, zdjęcia, sztukę, sny, opowieści, ludzi – i od lat przekształca swoją kolekcję bezwartościowych kuriozów w opowieści pozbawione...

10270

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Dziękuję za nazwę "obłąkalia"-piękna nazwa, wreszcie wiem, co zbieramy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]