Reklama

Obecność

Obecność

03.12.2012
Czyta się kilka minut
Ukradkiem podchodzę z tyłu. Próbuję trochę dłużej zatrzymać się w cichym kościele. Dotykam delikatnie. To mój przebłysk wiary.
C

Czekając na peronie Dworca Centralnego w Warszawie, obserwuję zegar. Z każdym ruchem sekundnika czas odchodzi. Jego upływ, prawie niezauważalny, nie pozostawia mnie jednak zupełnie biernym. Czas odchodzi, zabierając z sobą to, co najcenniejsze – moje życie. Ono zaczęło się w czasie, w nim upływa i w nim się zakończy. Poruszający się miarowo i nieustępliwie, stale do przodu, sekundnik pokazuje mi prawdę, z którą trudno się skonfrontować: moje życie uchodzi ze mnie.

Z każdą sekundą i każdym oddechem tracę je i nie mogę nic na to poradzić. Jestem jak kobieta cierpiąca na krwotok z Ewangelii Marka (5, 21-34): uchodzi ze mnie życie, starzeję się i powoli przemijam. Podobnie jak ona, doświadczam w tym własnej bezradności. Wydać całe mienie, podjąć każdy wysiłek, aby zmienić swoją sytuację – wszystko to okazuje się bezskuteczne. Z kolei próba ignorowania bólu i korzystania z życia,...

4627

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

i uczyłam się oddychać Imieniem, przez cztery dni. Czas praktyki pokaże, jaka ze mnie uczennica :) O.Maksymilianie, dziekuję, za te ważne dla mnie, cztery dni rekolekcji u Dominikanów :)

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]