Reklama

Ładowanie...

Obchody 140-lecia objawień w Gietrzwałdzie

Obchody 140-lecia objawień w Gietrzwałdzie

11.09.2017
Czyta się kilka minut
„Tyle razy powtarzamy, że dość już tego, byśmy się tak sami z premedytacją i determinacją niszczyli. (…)
ŁUKASZ DEJNAROWICZ / FORUM
U

Uwierzmy zatem jeszcze raz, że w Polsce działa taka Siła, która bez gwałtu i przemocy wszystko jednoczy” – mówił o Maryi prymas Polski abp Wojciech Polak podczas głównych obchodów 140-lecia objawień w Gietrzwałdzie na Warmii. W 1877 r. w ówczesnym zaborze pruskim dwóm nastoletnim Polkom objawiła się wielokrotnie Maryja, przepowiadając w miejscowej polskiej gwarze m.in., że jeśli ludzie będą się modlić, wówczas Kościół w zaborze rosyjskim przestanie być prześladowany, a osierocone parafie w zaborze pruskim (w wyniku Kulturkampfu) otrzymają kapłanów. To jedyne polskie i jedno z zaledwie 12 objawień zatwierdzonych dotychczas przez Kościół. ©(P)

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]