Reklama

O człowieku małym jak kamień

O człowieku małym jak kamień

15.05.2006
Czyta się kilka minut
Odkąd sięgam pamięcią, czy­tając książki Jerzego Ficowskie­go, czułem potrzebę działania, wyrzuty sumienia, że czegoś jeszcze nie zrobiłem, nowe brzemię odpowiedzialności.
D

Dlaczego? Przecież jest to twórczość wolna od politycznej doraźności i publicystyki, choćby nawet wydawana była w podziemiu i objęta zakazem druku. Coś jednak sprawiało, że obcując z nią, stawałem się "człowiekiem sprawy", a przynajmniej stać się chciałem... Tej szczególnej formie zaangażowania autora "Inicjału" chcę poświęcić kilka słów wspomnienia o nim - człowieku małym jak kamyk, który wrzucony do wody naszych ludzkich i polskich spraw codziennych (książką, listem, pamięcią), wielkie zataczał kręgi.

Wybraliśmy się pewnego dnia z Jerzym Ficowskim na przechadzkę po Warszawie. Niewiele czasu zabawiliśmy na Filtrowej 47, w miejscu, gdzie mieścił się ongiś raj dzieciństwa i które stało się "tatuażem pamięci". Po końcu świata nigdy tam nie zachodził, było równie dalekie od Żoliborza, gdzie mieszkał, jak Witebsk od Paryża Chagalla. Byliśmy w okolicach Pawiaka,...

4336

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]