Reklama

Nowy okrągły stół

Nowy okrągły stół

05.06.2012
Czyta się kilka minut
Boże Ciało jest świętem Kościoła nie podzielonego, ale jednego – eucharystycznego. Komunia to nie pusty osobisty rytuał.
D

Dzielimy się z dużą łatwością, jednoczymy z wielkim trudem. Niejeden człowiek, nie tylko z zewnątrz, jest nami zgorszony. Tymczasem o podziale nie stanowi stosunek do kultury ani sympatie polityczne, ani nawet stosunek do hierarchii – jak starają się wykazać publicyści. Podział nie jest też efektem winy kogoś drugiego albo skutkiem ataku współczesnego świata czy... szatana, jak to czasem widzą księża.

Podział zaczyna się od tego, że sami z sobą wcale nie jesteśmy pojednani. Nie Jezus, nie Eucharystia, nie Ewangelia są naszym punktem odniesienia, ale samych siebie ustanawiamy uniwersalną miarą. Z poglądów czynimy dogmaty. „Znacznie bardziej niebezpieczny od wątpliwości – mówił abp Józef Życiński – jest syty dogmatyzm zadowolonych z siebie osobników, którzy wiedzą wszystko najlepiej”. W tym duchu publicyści „Frondy” z wysokości swej wieży z betonu pouczają, np. ostatnio bp....

6410

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]