Noc ducha

Niedługo po śmierci Matki Teresy do publicznej wiadomości zaczęły docierać informacje na temat jej bolesnych przeżyć wynikających z duchowych ciemności, które towarzyszyły jej przez większą część życia zakonnego.

29.06.2010

Czyta się kilka minut

Kiedy opublikowano jej listy, pisane przez lata do różnych kierowników duchowych, wiele osób zaczęło zadawać sobie pytanie, czym było jej doświadczenie, w jaki sposób sobie z nim radziła i jaki był sens tego dojmującego poczucia nieobecności Boga w życiu kobiety, która oddała Mu całe swoje życie?

Prywatne pisma Świętej z Kalkuty odkryły nieznane dotąd oblicze Matki Teresy i sprowokowały liczne dyskusje na temat znaczenia jej "nocy ducha". Jedni uważali, że Matka Teresa oszukiwała tych, którzy na nią patrzyli i przyłączyli się do jej dzieła, czując się zobowiązana do ukrywania prawdy o swoim bólu. Inni w jej duchowych zmaganiach widzieli depresję, niektórzy nawet posunęli się do wniosku, że straciła wiarę.

"Kochałam Jezusa w ciemnościach" to odpowiedź, a właściwie początek odpowiedzi na te pytania. Ta mała książka nie jest traktatem teologicznym, ale świadectwem osobistych wspomnień irlandzkiego dominikanina o. Paula Murraya ze spotkań ze Świętą z Kalkuty. Autor, wykładający literaturę i teologię mistyczną na Uniwersytecie św. Tomasza "Angelicum" w Rzymie, próbuje odczytać doświadczenia nocy ciemnej, przez którą przeszła Matka Teresa, w świetle Ewangelii i nauczania św. Jana od Krzyża. Dzieląc się anegdotami i osobistymi doświadczeniami, o. Murray pomaga zrozumieć obietnicę Matki Teresy, która w jednym ze swoich listów napisała: "Jeśli kiedykolwiek będę Świętą - na pewno będę Świętą od »ciemności«".

Świętą już jest - a co ukrywa się za drugą częścią obietnicy, pozwala lepiej zrozumieć kolejna odsłona jej życia, zapisana w przemyśleniach o. Murraya.

Paul Murray OP, "Matka Teresa. Kochałam Jezusa w ciemnościach", wyd. W drodze 2010.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Jezuita, teolog, psychoterapeuta, publicysta, doktor psychologii. Dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie. Członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Autor wielu książek, m.in. „Wiara, która więzi i wyzwala” (2023). 

Artykuł pochodzi z numeru TP 27/2010