Reklama

Noc ducha

Noc ducha

29.06.2010
Czyta się kilka minut
Niedługo po śmierci Matki Teresy do publicznej wiadomości zaczęły docierać informacje na temat jej bolesnych przeżyć wynikających z duchowych ciemności, które towarzyszyły jej przez większą część życia zakonnego.
K

Kiedy opublikowano jej listy, pisane przez lata do różnych kierowników duchowych, wiele osób zaczęło zadawać sobie pytanie, czym było jej doświadczenie, w jaki sposób sobie z nim radziła i jaki był sens tego dojmującego poczucia nieobecności Boga w życiu kobiety, która oddała Mu całe swoje życie?

Prywatne pisma Świętej z Kalkuty odkryły nieznane dotąd oblicze Matki Teresy i sprowokowały liczne dyskusje na temat znaczenia jej "nocy ducha". Jedni uważali, że Matka Teresa oszukiwała tych, którzy na nią patrzyli i przyłączyli się do jej dzieła, czując się zobowiązana do ukrywania prawdy o swoim bólu. Inni w jej duchowych zmaganiach widzieli depresję, niektórzy nawet posunęli się do wniosku, że straciła wiarę.

"Kochałam Jezusa w ciemnościach" to odpowiedź, a właściwie początek odpowiedzi na te pytania. Ta mała książka nie jest traktatem...

1840

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]