Reklama

Niezależny kandydat kontra Viktor Orbán

Niezależny kandydat kontra Viktor Orbán

25.10.2021
Czyta się kilka minut
O

Opozycja węgierska, przez lata bezradna wobec dominacji Fideszu, złapała wiatr w żagle.

Sześć największych partii opozycyjnych – od lewa do prawa – połączyło siły i zamierza wspólnie rzucić wyzwanie premierowi Viktorowi Orbánowi. Zakończone w połowie października prawybory opozycji, w których wzięło udział ponad 600 tys. Węgrów, wyłoniły wspólnych kandydatów i przyszłego lidera w wyborach parlamentarnych, zaplanowanych na wiosnę 2022 r. Nieoczekiwanie został nim samo­rządowiec Péter Márki-Zay, który pokonał nominatów partyjnych.

Wydaje się on idealnie „skrojony” pod rywalizację z Orbánem o urząd premiera: to kandydat niezależny, burmistrz niewielkiego miasta Hódmezővásárhely i menadżer, który szlify zawodowe zdobywał w Kanadzie i USA. Gdy idzie o poglądy, jest to konserwatysta i działacz katolicki, zwolennik rozdziału Kościoła i państwa, akceptujący małżeństwa osób tej samej płci. Márki-Zay określa się jako dawny wyborca Fideszu, rozczarowany tą partią i populistycznym kursem jej lidera. Swój przekaz koncentruje na hasłach antykorupcyjnych i krytyce zawłaszczania państwa przez Fidesz.

Márki-Zay ma zatem szansę przemówić do różnych grup mocno spolaryzowanego społeczeństwa węgierskiego, podzielonego między prawicę i lewicę oraz między Budapeszt i prowincję. Jeśli tylko blokowi opozycji – w skład którego wchodzą zarówno partie lewicowe, zielone i liberalne, jak też prawicowy (dawniej skrajnie prawicowy) Jobbik – uda się utrzymać jedność, wybory parlamentarne wiosną 2022 r. mogą być wyjątkowo wyrównane.

Przy czym pokonanie Fideszu wciąż pozostaje nie lada wyzwaniem. Rządząca od 2010 r. partia dominuje w mediach, ma podporządkowane sobie instytucje państwa, lojalnych oligarchów, zdyscyplinowany elektorat oraz wciąż popularnego Orbána na czele. Dobitnie pokazało to święto narodowe 23 października: w wiecu poparcia dla władzy, którego kulminacyjnym wydarzeniem było przemówienie premiera, wzięło udział ponad 100 tys. Węgrów. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]