Reklama

Najtrudniejsze wybory Viktora Orbána

z Budapesztu
28.03.2022
Czyta się kilka minut
Można by sądzić, że polityka bliskiej współpracy z Rosją stanie się obciążeniem dla węgierskiego premiera – i to na ostatniej prostej wyborczej kampanii. Tymczasem Fidesz znowu ma szansę wygrać. Nawet jeśli będzie to zwycięstwo o włos.
Zwolennicy premiera Viktora Orbána podczas manifestacji w rocznicę węgierskiej Wiosny Ludów. Budapeszt, 15 marca 2022 r. FERENC ISZA / AFP / EAST NEWS
W

W swoje święta narodowe Węgrzy chętnie manifestują. W epoce Viktora Orbána najważniejszymi datami w kalendarzu politycznym stały się rocznice dwóch rewolucji: z roku 1848 (węgierska Wiosna Ludów i bunt przeciw austriackiej władzy; jej rocznica przypada na 15 marca) oraz z roku 1956 (powstanie antysowieckie; rocznica w październiku).

Punktem kulminacyjnym tych obchodów jest za każdym razem przemówienie Orbána – charyzmatyczny przywódca Fideszu wygłasza je do dziesiątek tysięcy swoich zwolenników, zgromadzonych na placu Kossutha przed monumentalnym gmachem parlamentu. Równolegle, w tym samym czasie, w różnych częściach Budapesztu odbywają się alternatywne obchody, organizowane przez rozmaite partie opozycyjne.

W tym roku symboliczna dominacja Fideszu została jednak zachwiana. Na niespełna trzy tygodnie przed wyborami parlamentarnymi opozycji udało się wystawić wspólnie...

17203

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]