Reklama

Nienasycone pragnienie kolejnych chwil (3)

Nienasycone pragnienie kolejnych chwil (3)

03.01.2007
Czyta się kilka minut
1

10.

Przepastna myśl - to nie osobna myśl o czymś, jak ta o ciele zanurzonym w wodzie. Pomyśleć "przepastną myśl" - to nie znaczy dowiedzieć się czegoś, uzupełnić posiadaną wiedzę o kolejny kawałek. Pojęcie wiecznego powrotu - przepastna myśl Zaratustry - nie jest pojęciem, jak każde inne. To nie wiedza. To raczej jej samoograniczenie, jej pęknięcie, otwierające się w niej nagle puste miejsce, co wychodzi na jaw w zgrozie, wstręcie, śmiechu. To raczej niedający wyrazić się inaczej niż metaforycznie sceptycyzm wobec wszelkiej wiedzy, wiedzy, która pęka w zetknięciu z życiem, to ujawnienie - życiem, nie słowami - dodatkowej, całkowicie niezależnej od ich treści jakości wszystkich pojęć, ich kruchości, ich drżenia, ich ciepła, co świadczy o buzującym gdzieś w głębi ogniu.

Czy to więc dziwne, że tak rozumiana przepastna myśl nie...

25751

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]