Reklama

Ładowanie...

Nienasycone pragnienie kolejnych chwil (3)

03.01.2007
Czyta się kilka minut
1

10.

Przepastna myśl - to nie osobna myśl o czymś, jak ta o ciele zanurzonym w wodzie. Pomyśleć "przepastną myśl" - to nie znaczy dowiedzieć się czegoś, uzupełnić posiadaną wiedzę o kolejny kawałek. Pojęcie wiecznego powrotu - przepastna myśl Zaratustry - nie jest pojęciem, jak każde inne. To nie wiedza. To raczej jej samoograniczenie, jej pęknięcie, otwierające się w niej nagle puste miejsce, co wychodzi na jaw w zgrozie, wstręcie, śmiechu. To raczej niedający wyrazić się inaczej niż metaforycznie sceptycyzm wobec wszelkiej wiedzy, wiedzy, która pęka w zetknięciu z życiem, to ujawnienie - życiem, nie słowami - dodatkowej, całkowicie niezależnej od ich treści jakości wszystkich pojęć, ich kruchości, ich drżenia, ich ciepła, co świadczy o buzującym gdzieś w głębi ogniu.

Czy to więc dziwne, że tak rozumiana przepastna myśl nie...

25751

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]