Reklama

Ładowanie...

Niemcy: Wielka Koalicja?

Niemcy: Wielka Koalicja?

28.11.2017
Czyta się kilka minut
Nigdy nie mów nigdy: tak można skomentować sytuację w Berlinie wokół tworzenia nowego rządu.
P

Po fiasku rozmów między chadekami (CDU/CSU) oraz liberałami i Zielonymi, coraz więcej sygnałów wskazuje, że jednak może dojść do powtórki tzw. Wielkiej Koalicji między chadekami i socjaldemokratami (SPD) – choć lider SPD Martin Schulz zarzekał się, że nie wchodzi to w grę.

Wobec wizji nowych wyborów coraz więcej polityków SPD dochodzi do przekonania, iż należy podjąć rozmowy z chadecją (jej władze w minioną niedzielę poparły negocjacje z SPD). Jeśli skończą się one fiaskiem, SPD będzie mogła twierdzić, że próbowała. Natomiast odmawiając rozmów, wystawia się na krytykę, iż naraża kraj. Wprawdzie nie na niestabilność, bo gabinet Angeli Merkel urzęduje aż do powołania nowego, ale na zastój – komisaryczny rząd nie prowadzi zbyt aktywnej polityki. Prezydent Steinmeier (wywodzący się z SPD) namawia dawnych kolegów do podjęcia rozmów z Merkel, w imię odpowiedzialności za kraj. Ale zastój polityczny i tak jest nieunikniony: rozmowy CDU/CSU i SPD nie zaczną się szybko, będą żmudne, a ich tematem może być także osoba przyszłego szefa rządu. Pewne jest jedno: nowych wyborów powinny obawiać się wszystkie partie – poza antyimigrancką i prorosyjską Alternatywą dla Niemiec. ©℗

DPA, KNA, REUTER

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]