Reklama

Nieelastyczni

Nieelastyczni

10.07.2005
Czyta się kilka minut
Od 1994 roku jestem w Polsce kilka razy do roku, zazwyczaj po to, żeby przygotować jakąś podróż. Każdy pobyt jest niespodzianką - i to na kilku poziomach. Polska bardzo się zmienia: coraz częściej mogę swobodnie porozmawiać z taksówkarzem po angielsku, a nawet po niemiecku; w kawiarni nie muszę już nerwowo szukać drobnych, żeby iść do toalety; zdarza mi się regulować rachunki w euro, co bardzo ułatwia życie. Wiem, że mogę ten kraj zarekomendować turystom; do domu wrócą bezpieczni i zadowoleni.
A

A jednak polska turystyka wydaje mi się zbyt konserwatywna. Odbiega znacząco od tego, co dzieje się dziś w świecie. Ten biznes wymaga elastyczności, śledzenia bieżących nastrojów społecznych, debat, które toczą się w różnych krajach, mód i oczekiwań. Polacy zdają się funkcjonować poza tą dynamiką zdarzeń.

Podam pewien przykład. Ostatnimi laty bardzo popularne były w Europie podróże feministyczne. Kobiety, na co dzień często żony i matki, wybierały się - wyłącznie w swoim gronie - w podróż szlakami innych kobiet. Długo - i bezskutecznie - próbowałam znaleźć w Polsce partnera (nie szukałam stowarzyszeń feministycznych, ale zwykłych biur podróży), który pomógłby mi taką wyprawę przygotować. Najczęściej moja propozycja spotykała się z niedowierzaniem, uśmiechem pobłażania, czasem nawet z niechęcią (tak, jakby chodziło o coś wybitnie niemoralnego).

...
2863

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]