Reklama

Niedziela z kompromisem

Niedziela z kompromisem

28.11.2017
Czyta się kilka minut
Od 1 marca przyszłego roku zacznie obowiązywać przegłosowana w ubiegłym tygodniu ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę.
P

Posłowie uchwalili, że w 2018 r. będą dwie niedziele handlowe w miesiącu, w 2019 r. jedna, a od 2020 r. zacznie obowiązywać całkowity zakaz handlu. Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy – który, jak wszystko na to wskazuje, podpisze ustawę – stopniowe wprowadzanie ograniczenia sprawi, że będziemy mogli obserwować, jak wpłynie to na gospodarkę. Ustawa nie jest jednak tak radykalna, jak by się mogło wydawać, i ma wiele nieprecyzyjnych sformułowań, dzięki którym zakaz będzie dało się obejść. Choćby zapis o zwolnieniu z zakazu piekarni i lodziarni; małe sieci sklepów, działające na zasadzie franczyzy, pieką pieczywo na miejscu, w sklepie – nie ma w ustawie doprecyzowania tej kwestii. Można się spodziewać, że wiele punktów będzie otwartych na dworcach. Kłopotliwe wydają się miejsca, gdzie dworce są połączone z galeriami handlowymi.

Zapisy ustawy są zatem jednym wielkim kompromisem – zaczynając od liczby wolnych niedziel, kończąc na jakości ograniczeń. Za ustawą zagłosowało 254 posłów, 156 było przeciw, 23 wstrzymało się od głosu. Jednocześnie, według badań opinii publicznej, suweren jest innego zdania niż posłowie. Całkowity zakaz handlu w niedzielę, do czego zmierza ustawa, popiera tylko 36 proc. Polaków. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]