Reklama

Nieciekawa zbitka

Nieciekawa zbitka

04.07.2006
Czyta się kilka minut
Jeśli kiedyś powstanie muzeum ikon schyłku III RP - lub, jak kto woli, IV RP - tabliczka pod obliczem aktualnego ministra edukacji powinna być opatrzona krótką notą: wszechpolak, katolik, radykał, homofob. Te właśnie określenia odnośnie ministra najczęściej pojawiają się w mediach. Nie mnie oceniać, czy zawsze są używane fortunnie i sprawiedliwie, ale jedno niebezpieczeństwo tkwi w nich na pewno: łączenie słowa "katolik" z pozostałymi określeniami o pejoratywnym znaczeniu. Taka zbitka powtarzana w mediach wielokrotnie może z czasem przerodzić się w stereotyp odnoszący się bezpośrednio do wspólnoty katolickiej. Ustawianie w jednym szeregu katolika i wszechpolaka stawia tego pierwszego w niezręcznej i niepożądanej sytuacji. Podkopuje też autorytet Kościoła katolickiego. Co się stanie, jeżeli ikona obecnego ministra edukacji, kojarzonego z Młodzieżą Wszechpolską, będzie też kojarzona z Kościołem (przecież minister podkreśla swój katolicyzm)? Gdzie w tym medialnym tyglu jest miejsce na "pamięć i tożsamość" Polaków i katolików?
T

TOBIASZ BOCHEŃSKI (Łódź)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]