Reklama

Niech giną!

Niech giną!

w cyklu STRONA ŚWIATA
14.05.2021
Czyta się kilka minut
Tigrajowi, zbuntowanej etiopskiej krainie spacyfikowanej przed pół rokiem przez armię rządową, grożą rozbiory, a jego mieszkańcom – głód i zagłada. „To ludobójstwo!” – załamuje ręce patriarcha etiopskiego Kościoła.
Zniszczony czołg w zachodnim Tigraju, 1 maja 2021 r. / Fot. Ben Curtis / AP Photo / East News
B

Barbarzyństwo króluje w dzisiejszej Etiopii, ale to, z czym mamy do czynienia w Tigraju, jest skrajnym okrucieństwem i bestialstwem” – orzekł na początku maja patriarcha etiopskiego Kościoła prawosławnego Abune Mathias, sam będący Tigrajczykiem. Były to jego pierwsze wygłoszone publicznie słowa o tym, co dzieje się w Tigraju, do którego pół roku temu wkroczyła armia etiopska, by złamać opór północnej prowincji. „Nie wiem, dlaczego chcą zgładzić cały lud Tigraju, ale on niczemu nie przewinił. Mamy tu do czynienia z ludobójstwem i cały świat powinien o tym wiedzieć” – powiedział.

Jak liście z drzew

Orędzie patriarchy nagrał telefonem komórkowym jego amerykański przyjaciel, który odwiedził go w kwietniu w stołecznej Addis Abebie. Dobiegający osiemdziesiątki Abune Mathias skarżył się, że w Etiopii nie pozwalają mu mówić o tym, co się dzieje w Tigraju....

10318

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]