Reklama

Nie ma wyjść awaryjnych

Nie ma wyjść awaryjnych

18.10.2007
Czyta się kilka minut
Jak poradzić sobie zrozczarowaniem Kościołem? Jeśli ktoś żył wnim świadomie, nie może po prostu postawić na nim krzyżyka. Czy wtakim razie pozostaje jedynie nostalgia iżycie wświecie nieprzezwyciężonej iluzji?.
D

Dwaj uczniowie podążając do wsi Emaus, rozmawiali ze sobą o tym wszystkim, co się wydarzyło w Jerozolimie. Dołączył się do nich Nieznajomy, którego nie rozpoznali, i zachęcił do wyznań. Byli smutni i zdezo­rientowani. Jeden z nich stan ich ducha wyraził słowami: "A myśmy się spodziewali, że On właśnie miał wyzwolić Izraela...".

Znamy koniec tej historii, ale ciągle w niej uczestniczymy, kiedy przeżywamy kłopoty z Kościołem, gdy mówimy "Kościół zawodzi" i wadzimy się z Bogiem, pytając "Jak mógł dopuścić do tego, by istniał taki Kościół?". "Czy Kościół, jaki znamy, ma jeszcze coś wspólnego z Bogiem i sprawiedliwością?". Mnożymy podobne pytania. Im więcej rzeczy nas gorszy w Kościele, im bardziej czujemy się rozczarowani i bezsilni.

Odczarowanie czy złość

Rozczarowanie Kościołem wynika głównie z dwóch źródeł: ze...

9443

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]