Nie ma „czystych” religii

Tomasz Ponikło: Czy pojęcie dialogu międzyreligijnego nie pojawiło się jak zasłona dymna po Soborze Watykańskim II, żeby pod nową nazwą skryć to, co było wcześniej nazywane ewangelizacją i nawracaniem?
O. Jan Bereza OSB: Chrześcijaństwo od początku rozwijało się w różnych miejscach świata, a więc też wśród różnych religii, co widać w całym Starym Testamencie. Choćby sprawa imienia Boga: najpierw było El, czyli Elohim. "Elohim stworzył świat". To imię bóstw zaczerpnięte z dawnej mitologii kananejskiej. Dopiero potem objawił się Mojżeszowi Bóg Jahwe. Choinka na Boże Narodzenie to religijny obyczaj starogermański: drzewko miało chronić przed złymi mocami. W Piśmie czytamy o Jezusie: "Tyś jest kapłanem na wieki na wzór Melchizedeka", a ten był przecież kapłanem pogańskim.
Patrząc historycznie: nie istnieją religie "w stanie...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Tak, chcę
czytać więcej »
Masz już konto? Zaloguj się
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]