Reklama

Nie ma „czystych” religii

Nie ma „czystych” religii

18.08.2009
Czyta się kilka minut
O. Jan Bereza OSB: Jeśli dialog prowadzimy na płaszczyźnie modlitwy, kontemplacji i miłości, będziemy widzieli więcej podobieństw między religiami. Jeśli na poziomie filozofii czy teologii - więcej różnic. / Rozmawiał Tomasz Ponikło
O. Jan Bereza OSB / fot. Marek Zawadka / Reporter
T

Tomasz Ponikło: Czy pojęcie dialogu międzyreligijnego nie pojawiło się jak zasłona dymna po Soborze Watykańskim II, żeby pod nową nazwą skryć to, co było wcześniej nazywane ewangelizacją i nawracaniem?

O. Jan Bereza OSB: Chrześcijaństwo od początku rozwijało się w różnych miejscach świata, a więc też wśród różnych religii, co widać w całym Starym Testamencie. Choćby sprawa imienia Boga: najpierw było El, czyli Elohim. "Elohim stworzył świat". To imię bóstw zaczerpnięte z dawnej mitologii kananejskiej. Dopiero potem objawił się Mojżeszowi Bóg Jahwe. Choinka na Boże Narodzenie to religijny obyczaj starogermański: drzewko miało chronić przed złymi mocami. W Piśmie czytamy o Jezusie: "Tyś jest kapłanem na wieki na wzór Melchizedeka", a ten był przecież kapłanem pogańskim.

Patrząc historycznie: nie istnieją religie "w stanie...

12621

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]