Reklama

Nekrologi na wyrost

Nekrologi na wyrost

14.04.2007
Czyta się kilka minut
To zdumiewające zjawisko: wśród polskich publicystów piszących o Pakcie Północnoatlantyckim dominuje od pewnego czasu żałobny ton. Także w "Tygodniku ukazały się artykuły wieszczące koniec Sojuszu.
A

Autorami tych artykułów - które traktuję jak prowokację, zmierzającą do wywołania dyskusji - byli Bartłomiej Sienkiewicz i Stanisław Koziej ("TP" nr 11/07). W tekście "Życie po życiu" Sienkiewicz twierdzi, że NATO jest dziś w stanie agonalnym. Nie wiem skąd tyle pesymizmu. Niech przemówią fakty. Przystąpieniem do Sojuszu wciąż zainteresowanych jest wiele państw, nie tylko Europy (Rosję niezmiennie fakt ten drażni). Państwa pozaeuropejskie proszą Sojusz o pomoc w organizacji swych sił zbrojnych, w tworzeniu doktryny obronnej. Skłonne są też wysyłać wojska do udziału w operacjach Sojuszu. Wiele organizacji - ONZ, UE, Unia Afrykańska - proszą Sojusz o pomoc w opanowywaniu konfliktów.

To prawda, że od zakończenia "zimnej wojny" NATO zmaga się z określeniem swojego miejsca. Przestały istnieć ZSRR i Układ Warszawski, a brak zdefiniowanego wroga wyzwolił czynniki...

4308

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]