Nasz pasaż

10.11.2014

Czyta się kilka minut

PODZIEMNA NOWA HUTA

Być może już niedługo będzie można zwiedzać Nową Hutę na zupełnie innym poziomie. Radny Tomasz Urynowicz złożył interpelację do prezydenta Krakowa o zabezpieczenie w przyszłorocznym budżecie środków na opracowanie naukowe i przeprowadzenie analizy projektu trasy turystycznej po nowohuckich schronach i tunelach z czasów zimnej wojny. Oprócz udostępnianego już zwiedzającym schronu pod kinem Światowid (dzisiaj Muzeum PRL) wiadomo o schronach pod Szpitalem Żeromskiego, szkołami, przedszkolami i kombinatem, a także o tunelach pod os. Zgody, al. Solidarności i pl. Centralnym.

WBIJANIE SZPILKI

Kilka dni Kraków żył walką Tomasza Adamka z pochodzącym z Wieliczki Arturem Szpilką, która odbyła się 8 listopada w Kraków Arenie. W przeddzień pojedynku Szpilka merytorycznie i z polotem językowym odniósł się do opinii Dariusza Michalczewskiego, który na łamach „Przeglądu Sportowego” przewidywał zwycięstwo Adamka. „Dajcie mi spokój z Michalczewskim. To Niemiec. I wielbiciel geji” – powiedział dziennikarzom. Podczas zwyczajowej wymiany przykrych uwag między zawodnikami w chwilę po ważeniu Adamek (102,6 kg) miał powiedzieć do Szpilki (101,2 kg): „Zbiję cię, chłopcze, jutro”. W momencie zsyłania tych stron do druku wynik nie był jeszcze znany.

WYBUCHOWA WALIZKA

Szef Banku Spółdzielczego w Jabłonce Józef Szperlak przesłał do mediów szczegółowe wyjaśnienia zajścia z jego udziałem, które miało miejsce 29 października w Nowym Targu. Roztargniony prezes zostawił walizkę na parkingu w cudzym aucie (było tej samej marki i w podobnym odcieniu, co jego), zaniepokojona właścicielka samochodu zawiadomiła policję, w mieście ogłoszono alarm bombowy i ewakuowano 50 osób, a walizkę zdetonowano na poligonie. Prezes napisał: „Świadom obecnie odpowiedzialności moralnej za wywołanie tak przypadkowego i jednocześnie pozornie groźnego incydentu (…) – wszystkich Was najgoręcej przepraszam. Przepraszam zwłaszcza (…) Mieszkańców za ich nieprzespaną noc”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 46/2014