Nasz pasaż

21.07.2014

Czyta się kilka minut

NASŁONECZNIENI. Klątwa Szkieletora trwa. Niedokończony od lat 70. wieżowiec przy rondzie Mogilskim uzyskał wreszcie zgodę na przebudowę, ale decyzja nie zdążyła się uprawomocnić: dwóch krakowian, określanych mianem „sąsiadów obiektu”, złożyło odwołania. Wskazali na naruszenie przepisu dotyczącego czasu nasłonecznienia. Wojewoda ma miesiąc na rozpatrzenie skarg. Nawet jeśli je oddali, sąsiedzi obiektu będą mogli złożyć odwołanie w sądzie administracyjnym.


SMUTNY AUTOBUS. Podróż linią 502 po godzinie 9 to horror – poskarżył się czytelnik „Gazecie Krakowskiej”. „Jak jadę do pracy, to mi się żyć odechciewa. Taki ścisk” – napisał. Przypomniał też słowa ludowej przyśpiewki: „Czy ciemno, czy jasno, w 502 zawsze ciasno”. Pracownicy ZIKiT uznali problem za wyolbrzymiony, ale postanowili go sprawdzić: o oznaczonej godzinie (09:21) pojawili się na oznaczonym przystanku (os. Strusia), żeby razem z dziennikarzami spróbować wsiąść do pojazdu. „Udało się, nikt nie został na przystanku” – cieszył się rzecznik ZIKiT Michał Pyclik, przyciśnięty do środkowych drzwi. Następnie policzył pasażerów: krytyczny wskaźnik 4 os./m2 nie był przekroczony. Dodatkowych kursów nie będzie.


LASEROWA PIANA. Portal wieży ratuszowej ma wkrótce lśnić czystością: poddany będzie innowacyjnemu zabiegowi czyszczenia laserowego. Wydarzenie zostanie uczczone pokazami multimedialnymi: w jedną z wakacyjnych weekendowych nocy krakowianie będą mogli podziwiać gigantyczne bąbelki, wyświetlane na wieży przy użyciu technologii mappingu 3D.


NABYTKI 2013. Taki zachęcający tytuł nosi nowa wystawa na Wawelu. Zgromadzono na niej 36 eksponatów, które w ubiegłym roku wzbogaciły zamkową kolekcję. Do końca wakacji podziwiać można m.in. jedwabny pas kontuszowy, strzelbę z zamkiem rewolwerowym należącą do hetmana Rzewuskiego, augsburską solniczkę, rokokową chłodziarkę do wina i złocony późnogotycki kubek, rzadki w Polsce przykład średniowiecznego naczynia do użytku świeckiego. Organizatorzy zapraszają na bezpłatne oprowadzania kuratorskie.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 30/2014