Reklama

Cyklista na kontrapasie

Cyklista na kontrapasie

08.09.2014
Czyta się kilka minut
W deklaracjach krakowianie są jak Holendrzy – kochają rower, chcą nowych ścieżek. Wkrótce po mieście będą mogli jeździć łatwiej niż dotąd.
Marcin Hyła, założyciel stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów Fot. Archiwum Prywatne
N

Najlepiej sunie się przez Śródmieście. Pastelową holenderką z wiklinowym koszykiem, błyszczącym amerykańskim cruiserem z mocno wygiętą ramą czy z lekka pordzewiałą, składaną damką „Wigry 3”. W wąskich uliczkach coraz więcej kontrapasów – wydzielonych fragmentów jezdni, stojaków i samoobsługowych punktów napraw. Na ul. Kopernika (gdzie o ścieżkę rowerową aktywiści walczyli od lat 90. do 2002 r.) w słoneczny dzień częściej spotkamy posiadacza dwóch, nie czterech kółek.
Czar Śródmieścia jednak szybko pryska. Specyficzna topografia miasta – Wisła, kilka linii tramwajowych – sprawia, że dalej jest trudniej. Do wielu dzielnic nie prowadzi żadna ścieżka rowerowa – trzeba jechać obok samochodów, wąskimi i ruchliwymi ulicami. Ale rozpędzana od 20 lat machina zmian, także dzięki wynikom wiosennego referendum (85,2 proc. głosujących krakowian opowiedziało się za zwiększeniem liczby...

7420

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]