Reklama

Narodziny Samsona

Narodziny Samsona

26.03.2017
Czyta się kilka minut
W Księdze Jozuego znajdujemy w ostatnich rozdziałach słowa o końcu wojen, pokonaniu Kananejczyków i nastaniu pokoju.
K

Księgę Sędziów otwiera pytanie synów izraelskich do Pana: „Któż z nas wprzód pójdzie przeciw Chananejczykowi, aby walczył z nim” (Sdz 1, 1). Przemoc, bitwy przerywane krótkimi tylko okresami wytchnienia stanowią o siódmej w kolejności księdze Biblii. Te wojny trwają przez pokolenia; z tym samym wrogiem toczył bój dwieście lat później król Dawid. Izraelici walcząc upodobniają się do swoich wrogów i przejmują pogańskie wzory moralne oraz kult idoli.

Dzieją się rzeczy straszne. Pewien mąż porwał za miecz i rozrąbał niewiastę na dwanaście kawałków, a potem rozesłał do wszystkich granic Izraela. Ponury jest opis gwałtu, którego dopuścili się synowie Benjamina na dziewczętach z Sylo. Jefte ofiarował Bogu na cało- palenie swoją córkę. Wybuchła wojna między pokoleniami. Pan nakazał bić synów Benjamina. Płakali bracia, że muszą zabijać swoich, ale bitwę wydali i zginęło tysiące mężów....

3137

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]