Reklama

Narcyzm małych różnic

Narcyzm małych różnic

28.05.2012
Czyta się kilka minut
Przeszłość wciąż komplikują współczesne relacje Polski z Ukrainą, Litwą czy Białorusią. Nie mamy wyjścia: musimy przyjąć do wiadomości, że nasi sąsiedzi zawsze będą widzieć pewne rzeczy inaczej niż my.
P

Przed kilkoma dniami grupa polskich intelektualistów ogłosiła powstanie „Forum Dialogu i Współpracy z Litwą”. Podobna inicjatywa pojawiła się w Wilnie. To próba odpowiedzi na eskalację wzajemnych oskarżeń w stosunkach dwustronnych. A lista zarzutów jest długa i znaczące miejsce zajmują na niej wydarzenia z przeszłości.

W tym samym czasie na Zamku Królewskim w Warszawie otwarto wystawę „Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań, kultur (XVI-XVIII w.)”. Jej organizator – Muzeum Historii Polski – chce przypomnieć tradycję wspólnego państwa, zamieszkiwanego przez różne narody.

Wciąż potykamy się o historię: wpływa ona na stosunki Polski z Ukrainą, Litwą i Białorusią. A można było sądzić, że w ostatnim dwudziestoleciu udało się wyjść z pułapki wzajemnych oskarżeń. Wielu uważało nawet, że pamięć w relacjach międzypaństwowych zejdzie na dalszy plan, a polityka...

7675

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]