Reklama

Najważniejsze teksty Malewskiej. Adam Michnik

Najważniejsze teksty Malewskiej. Adam Michnik

16.06.2011
Czyta się kilka minut
Którą z książek lub który z tekstów Hanny Malewskiej chcieliby przeczytać jeszcze raz? Co szczególnie warto polecić dzisiejszemu czytelnikowi? Pytania te zadaliśmy znawcom jej twórczości.
H

Hanna Malewska to bardzo wybitna pisarka polska drugiej połowy XX wieku. Z jej książek uważam za najważniejsze "Przemija postać świata" i "Panów Leszczyńskich". "Przemija postać świata" to opowieść o tym, jak zmieniała się wielka epoka wielkich historii. "Panowie Leszczyńscy" to wspaniała opowieść o Polsce, którą odczytuję jako polemikę, a także dopełnienie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. Uważam wreszcie, że wspomnieć powinienem o arcydziele Hanny Malewskiej "Sir Thomas More odmawia". Czytałem to opowiadanie wielokrotnie, także siedząc w więzieniu na Mokotowie. Tam też poświęciłem pani Hannie Malewskiej rozdział mojej książki "Z dziejów honoru w Polsce". Malewska była również autorką wielu znakomitych esejów zgromadzonych w książce opublikowanej przez wydawnictwo Znak, pt. "O odpowiedzialności i inne szkice. Wybór publicystyki (1945-1976)".

Adam Michnik jest redaktorem naczelnym "Gazety Wyborczej". Z wykształcenia historyk, w czasach PRL działacz opozycji (m.in. członek KOR) i wieloletni więzień polityczny. Kawaler Orderu Orła Białego. Nakładem Agory ukazały się niedawno jego "Dzieła wybrane".

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]