Reklama

Co jest dobrego w Nagrodzie Literackiej GDYNIA

Co jest dobrego w Nagrodzie Literackiej GDYNIA

24.06.2014
Czyta się kilka minut
Małgorzata Łukasiewicz, Przewodnicząca Kapituły Nagrody Literackiej Gdynia: Po pierwsze, Nagroda GDYNIA ma znakomite pochodzenie. Rodzicami są biblioteka i samorząd, a to dwie z najwyborniejszych instytucji, na jakie zdobyła się cywilizacja.
N

Nadto chodzi o bibliotekę i samorząd Gdyni, miasta znanego z największej procentowo liczby ludzi zadowolonych z życia.
Dalej – Kostka Literacka, wręczana laureatom, odznacza się klasyczną urodą (projekt: Dobrochna Surajewska; połysk starego srebra, wymiary 10 x 10 x 10 cm, waga 2,3 kg). Ozdobi każdą serwantkę, a w razie czego wystarczy zbić szybkę, ująć kostkę w dłonie i pogrozić nieprzyjaciołom literatury.
Najlepiej jest Nagrodę GDYNIA dostać. Po ośmiu edycjach GDYNIA szczyci się świetnymi laureatami, którym towarzyszy świetne grono nominowanych. Od tego roku jednych i drugich będzie więcej, ponieważ do kategorii poezji, prozy oraz eseju doszła nowa kategoria: przekład.
Nagroda GDYNIA z zasady nie kieruje się renomą autorów, doborem tematu, medialną popularnością. Czy na podstawie wyróżnionych dzieł można wyrobić sobie wyobrażenie o współczesnej polskiej literaturze? Tak. Jest wprost nieprzyzwoicie bogata i różnorodna. Obfituje w oryginalne indywidualności. Nigdy nie wiadomo, czym nas zaskoczy i w jaki sposób zmieni nasze życie. I to też jest bardzo dobre w GDYNI – sprawia niespodzianki.
Przewodnicząca Kapituły Nagrody Literackiej Gdynia Małgorzata Łukasiewicz

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]