Reklama

Ładowanie...

Na rynku bezgotówkowym królują karty płatnicze

Na rynku bezgotówkowym królują karty płatnicze

15.03.2013
Czyta się kilka minut
Na podstawie i z wykorzystaniem przygotowanej przez NBP Analizy funkcjonowania opłaty interchange w transakcjach bezgotówkowych na rynku polskim.
M

Mimo że w wielu gospodarkach na świecie dominują transakcje gotówkowe, to karty płatnicze od wielu lat stanowią alternatywę dla banknotów i monet, głównie w transakcjach realizowanych w punktach handlowo-usługowych. Znaczenie kart płatniczych systematycznie wzrasta. Wśród bezgotówkowych metod płatności stały się one najczęściej stosowanym instrumentem płatniczym w Unii Europejskiej.
W 2006 r. kartami płatniczymi dokonano 34,4 proc. transakcji bezgotówkowych na terenie Wspólnoty (poleceniem przelewu 30 proc., poleceniem zapłaty 25,2 proc., czekami 9,2 proc., przy pomocy pieniądza elektronicznego i pozostałych instrumentów 1,3 proc.), a w 2010 r. transakcje kartowe stanowiły już 39,2 proc. łącznej liczby transakcji bezgotówkowych w UE (polecenie przelewu 27,8 proc., polecenie zapłaty 25,5 proc., czeki 5,8 proc., pieniądz elektroniczny i pozostałe instrumenty 1,6 proc.). Należy się spodziewać, że znaczenie kart płatniczych na świecie będzie nadal wzrastać.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]