Reklama

Na rynku bezgotówkowym królują karty płatnicze

Na rynku bezgotówkowym królują karty płatnicze

15.03.2013
Czyta się kilka minut
Na podstawie i z wykorzystaniem przygotowanej przez NBP Analizy funkcjonowania opłaty interchange w transakcjach bezgotówkowych na rynku polskim.
M

Mimo że w wielu gospodarkach na świecie dominują transakcje gotówkowe, to karty płatnicze od wielu lat stanowią alternatywę dla banknotów i monet, głównie w transakcjach realizowanych w punktach handlowo-usługowych. Znaczenie kart płatniczych systematycznie wzrasta. Wśród bezgotówkowych metod płatności stały się one najczęściej stosowanym instrumentem płatniczym w Unii Europejskiej.
W 2006 r. kartami płatniczymi dokonano 34,4 proc. transakcji bezgotówkowych na terenie Wspólnoty (poleceniem przelewu 30 proc., poleceniem zapłaty 25,2 proc., czekami 9,2 proc., przy pomocy pieniądza elektronicznego i pozostałych instrumentów 1,3 proc.), a w 2010 r. transakcje kartowe stanowiły już 39,2 proc. łącznej liczby transakcji bezgotówkowych w UE (polecenie przelewu 27,8 proc., polecenie zapłaty 25,5 proc., czeki 5,8 proc., pieniądz elektroniczny i pozostałe instrumenty 1,6 proc.). Należy się spodziewać, że znaczenie kart płatniczych na świecie będzie nadal wzrastać.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]