Reklama

Na pierwszej linii frontu

Na pierwszej linii frontu

30.01.2007
Czyta się kilka minut
Kadr z filmu P. Groeninga "Wielka cisza" /GutekFilm
J

JAROSŁAW MAKOWSKI: - Św. Jan mówi, że nie można kochać Boga, którego się nie widzi, jeśli nie kocha się człowieka, którego się widzi. Mniszki, zamykając się za klauzurą, odwracają się od świata, odwracają się od drugiego człowieka. A przecież to w twarzy bliźniego zamieszkuje Bóg.

S. TERESA KIENIEWICZ: - Jako mniszki służymy bliźnim w sposób ukryty, co nie znaczy, że nierealny. Powiada się, że świat i Kościół potrzebują modlitwy jak powietrza, że bez tej modlitwy wszyscy byśmy się podusili. A więc zakony mnisze pełnią - odwołując się do biologicznej metafory - funkcję płuc. Mała Teresa mówiła, wskazując na samo sedno karmelitańskiego powołania, że w sercu Kościoła chce być miłością, gdyż miłość porusza wszystko.

Świadectwo zakonów kontemplacyjnych nie jest tajemnicą dla tych środowisk, w których żyją i działają. Choć, muszę przyznać, bywa...

19442

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]