Reklama

Na pewno wiedzieli

Na pewno wiedzieli

28.11.2004
Czyta się kilka minut
W tekście “Z poważaniem, miejsce 21 F" Marka Zająca, poświęconym Normanowi Daviesowi z okazji przyznania mu przez “Tygodnik" Medalu Św. Jerzego (“TP" nr 45/04), znajduje się zdanie wymagające sprostowania. Czytamy, że “przez pół wieku historycy zachodni nie mieli pojęcia o tym, co zdarzyło się w sierpniu 1944 r.". Nawet jeśli pominiemy poważne prace napisane przez Polaków mieszkających na Zachodzie, jak J. Ciechanowski, J.K. Zawodny, J. Garliński czy Alexandra Kwiatkowska-Viatteau i wydane po angielsku lub francusku, Powstanie nie jest nieznane historykom takim jak np.: P. Calvocoresi “Total War" (str. 483-4), G. Wright “The Ordal of Total War" (str. 158-9), V. Mastny “Russia’s Road to the Cold War" (str. 183-6), H. Michel “La seconde guerre mondiale" (str. 202-5) etc. Parę dodatkowych tytułów wymienia także Davies w “Poland’s Past and Present. A Select Bibliography of Works in English".
P

PIOTR WANDYCZ (New Haven, USA)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]