Ładowanie...
Muzyka nad taflą wody
Przez całe dekady Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej nie przejawiano szczególnej troski o zdewastowane, niszczejące żydowskie kirkuty, mykwy i synagogi. Te ostatnie często zamieniano np. na magazyny. Zdziesiątkowani wojną, opuszczający kraj wskutek fali powojennej przemocy i antysemickich kampanii polscy Żydzi tworzyli nazbyt wątłą wspólnotę, by upomnieć się o materialne pozostałości swojego dziedzictwa. Władze zaś nie były zainteresowane opieką nad nim.
Los poznańskiej Nowej Synagogi wpisuje się w dzieje tego dziedzictwa - równocześnie jednak stanowi przypadek szczególny. Zbudowana z inicjatywy rabina Wolfa Feilchenfelda, przeznaczona dla ponad tysiąca wiernych i oddana do użytku we wrześniu 1907 r., nie pełniła długo swej funkcji. Ostatni raz Żydzi modlili się tutaj 9 września 1939 r. Dzień później do Poznania wkroczyli naziści, którzy w kwietniu 1940 r....
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]