Reklama

Ładowanie...

Muzyka nad taflą wody

22.08.2007
Czyta się kilka minut
Tzadik Poznań Festiwal trudno uznać wyłącznie za święto muzyki, choć uczestniczyli w nim artyści związani z legendarną nowojorską wytwórnią Johna Zorna. Koncerty odbywały się w Nowej Synagodze, pełniącej od 1940 r. funkcję... pływalni. Wypełniające ją przez trzy dni dźwięki i słowa zmuszały do refleksji nad pamięcią o dawnych żydowskich mieszkańcach Poznania.
P

Przez całe dekady Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej nie przejawiano szczególnej troski o zdewastowane, niszczejące żydowskie kirkuty, mykwy i synagogi. Te ostatnie często zamieniano np. na magazyny. Zdziesiątkowani wojną, opuszczający kraj wskutek fali powojennej przemocy i antysemickich kampanii polscy Żydzi tworzyli nazbyt wątłą wspólnotę, by upomnieć się o materialne pozostałości swojego dziedzictwa. Władze zaś nie były zainteresowane opieką nad nim.

Los poznańskiej Nowej Synagogi wpisuje się w dzieje tego dziedzictwa - równocześnie jednak stanowi przypadek szczególny. Zbudowana z inicjatywy rabina Wolfa Feil­chenfelda, przeznaczona dla ponad tysiąca wiernych i oddana do użytku we wrześniu 1907 r., nie pełniła długo swej funkcji. Ostatni raz Żydzi modlili się tutaj 9 września 1939 r. Dzień później do Poznania wkroczyli naziści, którzy w kwietniu 1940 r....

7111

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]