Reklama

Muzyka nad taflą wody

Muzyka nad taflą wody

22.08.2007
Czyta się kilka minut
Tzadik Poznań Festiwal trudno uznać wyłącznie za święto muzyki, choć uczestniczyli w nim artyści związani z legendarną nowojorską wytwórnią Johna Zorna. Koncerty odbywały się w Nowej Synagodze, pełniącej od 1940 r. funkcję... pływalni. Wypełniające ją przez trzy dni dźwięki i słowa zmuszały do refleksji nad pamięcią o dawnych żydowskich mieszkańcach Poznania.
P

Przez całe dekady Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej nie przejawiano szczególnej troski o zdewastowane, niszczejące żydowskie kirkuty, mykwy i synagogi. Te ostatnie często zamieniano np. na magazyny. Zdziesiątkowani wojną, opuszczający kraj wskutek fali powojennej przemocy i antysemickich kampanii polscy Żydzi tworzyli nazbyt wątłą wspólnotę, by upomnieć się o materialne pozostałości swojego dziedzictwa. Władze zaś nie były zainteresowane opieką nad nim.

Los poznańskiej Nowej Synagogi wpisuje się w dzieje tego dziedzictwa - równocześnie jednak stanowi przypadek szczególny. Zbudowana z inicjatywy rabina Wolfa Feil­chenfelda, przeznaczona dla ponad tysiąca wiernych i oddana do użytku we wrześniu 1907 r., nie pełniła długo swej funkcji. Ostatni raz Żydzi modlili się tutaj 9 września 1939 r. Dzień później do Poznania wkroczyli naziści, którzy w kwietniu 1940 r....

7111

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]