Reklama

Muzeum i tożsamość

Muzeum i tożsamość

26.06.2012
Czyta się kilka minut
Znikła humanistyka, nikt już nie pisze książek i artykułów, po cóż miałby, skoro cała wiedza jest w internecie. Sztuka i kultura trafiły do muzeum.
T

Trzy powieści Ingi Iwasiów ułożyły się w intrygującą trylogię. Przede wszystkim zwraca uwagę to, w jaki sposób opowieść została rozciągnięta na osi czasu: „Bambino” (2008) traktuje o przeszłości (dzieje zaludniania Szczecina po wojnie), akcja powieściowa „Ku słońcu” (2010) rozgrywa się współcześnie, w „Na krótko” zaś opowiada się o świecie, którego jeszcze nie ma, lecz za chwilę najpewniej się wyłoni.

PO ROZPADZIE UNII

Mimo że nie jest to wyraźnie zaznaczone w powieści, mamy do czynienia z rzeczywistością początku lat 30. XXI w. Łatwo to obliczyć: Sylwię, główną bohaterkę „Na krótko”, poznaliśmy w poprzedniej powieści Iwasiów jako początkującą pracownicę naukową szczecińskiego uniwersytetu (wówczas była postacią drugoplanową). Teraz dobrnęła do pięćdziesiątki, ma tego samego męża i tę samą szefową, ale świat wokół niej zmienił się radykalnie,...

7454

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]