Reklama

Ładowanie...

Muzeum i tożsamość

26.06.2012
Czyta się kilka minut
Znikła humanistyka, nikt już nie pisze książek i artykułów, po cóż miałby, skoro cała wiedza jest w internecie. Sztuka i kultura trafiły do muzeum.
T

Trzy powieści Ingi Iwasiów ułożyły się w intrygującą trylogię. Przede wszystkim zwraca uwagę to, w jaki sposób opowieść została rozciągnięta na osi czasu: „Bambino” (2008) traktuje o przeszłości (dzieje zaludniania Szczecina po wojnie), akcja powieściowa „Ku słońcu” (2010) rozgrywa się współcześnie, w „Na krótko” zaś opowiada się o świecie, którego jeszcze nie ma, lecz za chwilę najpewniej się wyłoni.

PO ROZPADZIE UNII

Mimo że nie jest to wyraźnie zaznaczone w powieści, mamy do czynienia z rzeczywistością początku lat 30. XXI w. Łatwo to obliczyć: Sylwię, główną bohaterkę „Na krótko”, poznaliśmy w poprzedniej powieści Iwasiów jako początkującą pracownicę naukową szczecińskiego uniwersytetu (wówczas była postacią drugoplanową). Teraz dobrnęła do pięćdziesiątki, ma tego samego męża i tę samą szefową, ale świat wokół niej zmienił się radykalnie,...

7454

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]