Reklama

Mowa afektów

Mowa afektów

11.03.2008
Czyta się kilka minut
Cavalieri opowiadał się po stronie przyszłości - nowego stylu, który czerpiąc inspiracje z przeszłości, wyrażał się jednak za pośrednictwem nowych środków dźwiękowych dostosowanych do wyzwań nadchodzącej epoki.
E

Emilio de’ Cavalieri mógł uchodzić za modelowego przedstawiciela dworskiej kultury włoskiej schyłku renesansu. Człowiek wielu talentów i wielu zainteresowań: kompozytor, budowniczy organów, choreograf, animator życia muzycznego, kolekcjoner dzieł sztuki, ale także - polityk, dyplomata, senator. Jego wieloletni mecenas wielki książę Toskanii Ferdinando de’ Medici mówił o nim: "universale intelligenza". Formacja umysłowa Cavalieriego ukształtowała się w niezwykle kulturalnym środowisku wykształconego rzymskiego patrycjatu. Ojciec Emilia, Tommaso (bohater opowiadania Juliana Stryjkowskiego), architekt, przez lata obracał się w kręgu najbliższych przyjaciół Michała Anioła, jako młodzieniec był natchnieniem jego rysunków, fresków (choćby tych z Kaplicy Sykstyńskiej) i sonetów, adresatem (nierzadko bardzo osobistych) listów.

Początek nowej epoki
...

7759

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]